Adobe będzie blokować HTML5?

Adobe będzie blokować HTML5?

15.02.2010 12:13

Oficjalnie firma Adobe twierdzi, że będzie obsługiwać HTML5. Jednak co innego wynika z wewnętrznej listy mailingowej zespołu odpowiedzialnego za technologię Flash. Czy Adobe ma zamiar utrudniać życie osobom korzystającym z HTML5?

Wojna między dwoma konkurencyjnymi technologiami - Flash i HTML5 - toczy się na całego. Najpierw Apple oskarżył Adobe o lenistwo, potem Kevin Lynch, jeden z pracowników firmy, napisał w swoim blogu, że HTML5 cofnie nas do średniowiecza. Jeszcze później okazało się, że aż 7 mln użytkowników iPhone’ów szukało w zeszłym roku w sieci informacji o możliwości zainstalowania Flasha w ich telefonach. Teraz John Gruber z Daring Fireball donosi o przepychankach z HTML5.

Według Grubera z e-maili rozsyłanych między pracownikami Adobe wynika, że firma chce blokować niektóre komponenty HTML5. Miałoby to dotyczyć specyfikacji API związanych z elementem canvas. Jest to znacznik w kodzie HTML5, dzięki któremu można m.in. ustalać wielkość i szerokość grafiki. Ma on dość duże znaczenie dla grafiki 2D, czyli pola, gdzie HTML5 może współzawodniczyć z Flashem.

Adobe bardzo szybko odpowiedział na zarzuty o blokowanie elementów HTML5. W e-mailu rozesłanym do mediów można przeczytać m.in., że Adobe (...) nie zwalcza, nie stara się zatrzymać, spowolnić, utrudnić, przeciwstawić czy uszkodzić HTML5 (...), ani żadnych innych elementów HTML5. Ponadto firma zarzuca kłamstwo osobom, które powołując się na e-maile rozsyłane pośród pracowników, twierdziły, że jej celem jest blokowanie konkurencyjnej technologii. Wiadomości zdaniem Adobe były związane z poprawkami, które mają być wprowadzone w produktach firmy.

Z pełnym tekstem e-maila (w języku angielskim) można zapoznać się na stronach serwisu 9to5mac.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)