Adobe Flash z Molehill i akceleracją 3D

Adobe Flash z Molehill i akceleracją 3D

28.02.2011 13:45, aktualizacja: 28.02.2011 14:21

Wprowadzenie przed laty obsługi wideo we Flash Playerze zmieniło dystrybucję filmów w Internecie na tyle drastycznie, że przejęcie odtwarzania filmów przez HTML5 potrwać może latami. Dziś z kolei udostępnione zostało publicznie API Molehill, niskopoziomowy zbiór funkji umożliwiających wyświetlanie akcelerowanej grafiki 3D w kontrolce Flasha.

Molehill został udostępniony za pośrednictwem AIR and Flash Player Incubator, czyli miejsca, w którym Adobe udostępnia eksperymentalne wersje wtyczki Adobe Flash. Podstawowym zadaniem udostępniania wczesnych wersji wtyczki jest zbieranie opinii testerów, co pozwoli ukształtować finalne wydania wtyczki. Ponadto za pośrednictwem Inkubatora deweloperzy mogą śledzić zmiany zachodzące we wtyczce i dostosowywać do nich swoje produkty. Prace nad Molehill prowadzone były równolegle z dopasowywaniem do niego najpopularniejszych frameworków ActionScript. Obecnie z Molehill mogą korzystać programiści używający Alternativa3D, Away3D, Coppercube, Flare3D, Minko, Sophie3D, Yogurt3D i Zest3D.

Molehill może sprawić, zdaniem Adobe, że zapomnimy o WebGL, i obiecuje zmienić rynek gier. Frima Studio opublikowała już webową, korzystającą z Molehill wersję gry Zombie Tycoon, która pierwotnie powstała na Sony PSP. Osoby, które zainstalowały Molehill, mogą przetestować grę na jej stronie domowej. Wiadomo również, że Mandreel pracuje nad portem gry NyxQuest: Kindred Spirits na Flasha z użyciem Molehill.

Siła Molehill nie ogranicza się do akcelerowanej sprzętowo grafiki 3D i nie jest służy jedynie do tworzenia gier. Z Molehill można korzystać także do obliczeń bardziej ogólnych, jeśli tylko aplikacja, strona lub gra zostały zbudowane w sposób pozwalający na wykorzystanie mocy obliczeniowej GPU. Ponadto z przyśpieszonej sprzętowo animacji 2D i teksturowanych powierzchni skorzystać mają dowolne aplikacje.

Testową kompilację Flash Playera wspierającą Molehill można pobrać ze stron Adobe Labs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)