Adresy IPv4 mogą wyczerpać się już za 100 dni

22.11.2010 14:49, aktual.: 23.11.2010 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Możliwe, że adresy IPv4 wyczerpią się jeszcze szybciej, niż dotąd przypuszczano. Ostatnie powinny zniknąć za około 100 dni.

W drugiej połowie października informowaliśmy, że zdaniem organizacji Number Resource Organization przydzielono już ponad 95% adresów IPv4, czyli ciągów liczb wykorzystywanych do jednoznacznej identyfikacji urządzenia w sieci komputerowej. Jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że organizacja Interop postanowiła zwrócić 16 mln adresów. Mimo tego sytuacja wygląda coraz gorzej. Według statystyk opublikowanych przez Hurricane Electric Internet Services adresów IPv4 zostało akurat na 102 dni. Do tego czasu należy jak najszerzej wdrożyć następcę IPv4, czyli protokół IPv6.

Jednym z podstawowych problemów IPv4, czyli obecnej generacji adresów IP, jest stosunkowo mała ich pula. Wynika to z faktu, iż jest to liczba 32-bitowa. Dlatego też od jakiegoś czasu rozwijany jest IPv6, w ramach którego każdy adres składa się ze 128 bitów. Nad wprowadzaniem IPv6 pracują już takie firmy jak Google, Comcast czy Facebook. NRO współpracuje też z mniejszymi rejestratorami jak chociażby odpowiedzialny za Europę RIPE NCC. Według statystyk IPv6 Act Now najwięcej przydzielonych adresów IPv6 znajduje się obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)