Aero Glass wróci w Windowsie 10. Microsoft otwarty na pomysły użytkowników

Aero Glass wróci w Windowsie 10. Microsoft otwarty na pomysły użytkowników

09.01.2017 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim czasie do Sieci trafiły pierwsze zrzuty ekranu, prezentujące nowy wygląd Windowsa 10. Interfejsy oparte na nowym języku wzornictwa, Projekcie Neon, mają trafić do użytkowników jeszcze w tym roku, najpewniej z aktualizacją Redstone 3. To jednak nie koniec rewelacji na temat zmian w wyglądzie najpopularniejszego systemu operacyjnego – nadchodzi wielki powrót Aero Glass!

Obraz

Po raz pierwszy interfejs graficzny Aero zobaczyliśmy w Windowsie Vista. Według wielu to właśnie wygląd był najmocniejszą stroną tej wersji systemu Microsoftu. Aero Glass to najbardziej efektowny (i najbardziej zasobożerny) ze wszystkich trzech wariantów kompozycyjnych Aero, który wyróżniał się efektywnym naśladownictwem zmatowionego szkła w ramkach okien i na pasku zadań.

Aero Glass świetnie odnalazł się także w Windowsie 7, jednak premiera Windowsa 8 wyznaczyła jego koniec. Zastąpiony był przez na ogół nielubiane Metro UI. O sentymencie do Aero Glass niech świadczy popularność takich programów, jak między innymi Aero Glass for Win8, które przywracały do płaskiego i kolorowego Windowsa 8 elementy stylistyki Aero. Społeczność jest zgodna także co do wyglądu Windowsa 10: w insiderskim Centrum Opinii mnóstwo postulatów dotyczy wprowadzenia do interfejsu najnowszej wersji systemu nieco szkła.

Obraz

A postulaty te właśnie doczekały się odpowiedzi ze strony Microsoftu. Pierwsze wyrazy przychylności można obserwować już na opublikowanych w zeszłym tygodniu zrzutach z projektu Neon: cały panel boczny nowej aplikacji Groove nawiązuje mocno do Aero Glass. A podobnych elementów ma być znacznie więcej, co zapowiada sam Microsoft w odpowiedzi na zgłoszenia. Informuje tam o dotychczasowych dokonaniach (możliwość wykorzystania Aero na pasku zadań, Menu Start i w centrum powiadomień) oraz zapowiada kolejne.

Głos społeczności został więc wysłuchany, zaś powrotu Aero Glass, oczywiście nie w takiej samej formie, jak to miało miejsce w Viście czy Windowsie 7, lecz jako element Projektu Neon, możemy spodziewać się pod koniec roku. Microsoft zachęca także, aby w Centrum Opinii dzielić się pomysłami na wykorzystanie Aero Glass w konkretnych aplikacjach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)