Afganistan będzie cenzurować Internet

29.04.2010 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejny kraj dołącza się grupy państw ograniczających dostęp internautów do Sieci. Od pierwszego maja władze Afganistanu będą cenzurować Internet.

Według Financial Times cenzura ma ograniczyć dostęp do materiałów pornograficznych, a także promujących alkohol i hazard, które niezgodne są z islamską kulturą. Pełna lista zakazanych tematów nie jest jeszcze znana. Można się jednak spodziewać, że cenzurowane będą również materiały niewygodne dla afgańskich władz. O tym jak bardzo ograniczenia będą surowe możemy przekonać się na podstawie przykładów podanych przez rząd Afganistanu. Blokowane będą np. hinduskie filmy - za to, że pokazują one mężczyzn i kobiety tańczących ze sobą.

Władze nie będą miały większych problemów z cenzurowaniem Sieci. Według oficjalnych statystyk, w Afganistanie jest około 20 dostawców Internetu. Jak informowaliśmy niecałe dwa tygodnie temu, dostęp do Sieci jest ograniczany przez ponad 40 krajów na całym świecie. Z kolei z wyszukiwarki Google nie mogą lub tylko w niewielkim stopniu mogą korzystać obywatele 25 państw. Ilość rządów wprowadzających cenzurę Internetu lawinowo rośnie. Zdaniem organizacji OpenNet Initiative jeszcze w 2002 roku było ich ledwie cztery.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)