Alior Bank ostrzega klientów przed nowym zagrożeniem – uwaga na fałszywe SMS-y

Alior Bank ostrzega klientów przed nowym zagrożeniem – uwaga na fałszywe SMS‑y

Alior Bank poinformował o nowym zagrożeniu. (depositphotos)
Alior Bank poinformował o nowym zagrożeniu. (depositphotos)
19.12.2018 19:57, aktualizacja: 20.12.2018 10:45

Alior Bank na oficjalnym blogu poinformował o nowym zagrożeniu wycelowanym w klientów banku. Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości SMS, które mają nakłonić do podania prywatnych danych.

W specjalnie przygotowanych wiadomościach, cyberprzestępcy podszywają się pod Alior Bank – jako nadawca może wyświetlić się nazwa Aliorbank. Odbiorca jest w nich informowany o nieautoryzowanym dostępie do jego konta i konieczności potwierdzenia swojej tożsamości pod wskazanym odnośnikiem.

Fałszywy SMS. Źródło: Alior Bank
Fałszywy SMS. Źródło: Alior Bank

Po kliknięciu na link w wiadomości, ofiara przenoszona jest na fałszywą stronę banku, na której proszona jest o podanie loginu i hasła do konta. Pozwala to na łatwe wyciągnięcie ważnych danych, które mogą następnie posłużyć do przejęcia konta bankowego i wypłacenia gotówki. Warto zaznaczyć, że dla wielu osób, które nie są świadome zagrożeń i podobnych ataków, wiadomość może wyglądać wiarygodnie. Nie ma znaczenia, z jakiej platformy korzysta ofiara. Spreparowany SMS stanowi zagrożenie zarówno na smartfonach z Androidem, jak i na urządzeniach z iOS-em.

Nowy atak posiada pewne niedociągnięcia. Po pierwsze, wiadomości podpisywane są błędnie – Aliorbank zamiast AliorBank. Po drugie, link w wiadomości już na pierwszy rzut oka wygląda podejrzanie. Należy więc podczas odbierania każdej wiadomości SMS zachować szczególną ostrożność. Niektóre jej elementy mogą szybko zdradzić, że mamy do czynienia z próbą ataku. Niestety, przestępcy wybierają również inne metody – w listopadzie bank ostrzegał przed fałszywymi e-mailami.

Alior Bank dodaje, że osoby, które podały prywatne dane po kliknięciu na link, powinny niezwłocznie zmienić hasło. Następnie muszą skontaktować się z infolinią pod numerem 19 502.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)