Amazon kpi z francuskiego prawa zabraniającego darmowej dostawy

Strona głównaAmazon kpi z francuskiego prawa zabraniającego darmowej dostawy
14.07.2014 10:21

Francuski rząd podjął próbę walczenia z zagranicznymi księgarniami, które nie płacą podatków w kraju, za pomocą nowej ustawy zabraniającej sprzedawcom internetowym oferowania klientom darmowej wysyłki. Szeroko się mówi, że jest to przepis wymierzony przede wszystkim w Amazona, który jest główną konkurencją dla lokalnych sklepików z książkami.

bDUATVqZ
350110144731964873

Ochrona małych księgarni i zwiększenie konkurencji jest założeniem dosyć szczytnym, jednak rząd Francji nie zabrał się do tego najlepiej. Amazon, z którym przede wszystkim chciano walczyć, zdążył już obejść ustawę, która weszła w życie kilka dni temu. Regulacja zabrania bowiem darmowej dostawy do klienta, jednak nie uwzględnia obniżenia kwoty wysyłki, dzięki czemu korporacja zaoferuje swoim klientom dostawę książek w cenie jednego eurocenta.

Przepis, nazywany na rynku AntyAmazonowym, stał się częściowo martwą regulacją. Co ciekawe, zanim ustawa została uchwalona, spotkała się z krytyką wielu zwolenników wolnego rynku. Protesty jednak nie powstrzymały rządu we Francji przed wprowadzeniem nowego prawa. Nie jest to jednak pierwszy tego typu przepis. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zdecydowano się na wprowadzenie regulacji, która zabraniała sprzedaży książek w cenie o 5 procent niższej, niż podana na okładce. Rząd liczył, że w ten sposób uchroni małe księgarnie przed wojnami cenowymi z dużymi sieciami handlowymi.

bDUATVrb

Póki co Amazon nie znalazł jeszcze sposobu na obejście przepisu dotyczącego ceny książek. Za to dostawa publikacji w cenie jednego eurocenta, zgodnie z francuską stroną firmy, już działa sprawnie. Pozostaje czekać na kolejny ruch ze strony rządu Francji.

Udostępnij:
bDUATVrX