Amazon udostępnia własny darmowy silnik gier, Lumberyard

Amazon udostępnia własny darmowy silnik gier, Lumberyard

Amazon udostępnia własny darmowy silnik gier, Lumberyard
09.02.2016 16:11

W zeszłym roku informowaliśmy, że w problemach finansowych firmy Crytek pomocny okazał się Amazon, który podpisał wówczas umowę licencyjną o wartości nawet 70 mln dolarów. Mowa była o prawach do Crysisa, rzeczywistość okazała się jednak inna: Amazon zaprezentował właśnie oparty na dokonaniach Cryteka, własny silnik gier, Lumberyard.

Jest on całkowicie darmowy dostępny jest także kod źrodłowy. Amazon szuka sposobów na spieniężenie przedsięwzięcia w dodatkowych usługach oferowanych deweloperom. Chodzi przede wszystkim o infrastrukturę serwerową, jaką dysponuje korporacja, a która może być jak znalazł dla twórców gier z trybem rozgrywki wieloosobowej. To tylko jeden z przykładów, choć Amazon otwarcie stwierdza, że Lubmeryard jest mocno sprzężony z Amazon Web Services, stanowiąc de facto ich część.

Obraz

Lumberyard pozwala na tworzenie gier zarówno na konsole Xbox One, PS4, jak i na pecety z Windowsem, Linuksem i OS X-em. Bazuje on w dużej mierze na zasłużonym CryEngine, jednak uzupełnia go o kilka funkcji, bez których dzisiejsza społeczność graczy nie może się obejść: w tej kwestii Amazon wymienia przede wszystkim integrację silnika z Twitchem, który mimo usilnych starań YouTube’a, pozostaje liderem w kwestii strumieniowania rozgrywki. Nic dziwnego, w sytuacji, gdy darmowy jest już silnik Unity i Unreal Engine, Lumberyard musi wyróżniać się także czymś innym od braku konieczności opłacania licencji.

Silnik ma zatem oferować możliwość społecznościowego dyskutowania o grze już na etapie jej tworzenia. Jeszcze ciekawiej prezentuje się możliwość integracji rozgrywki z twitchowym czatem: Amazon wymienia przykład, w którym wpisanie tam wiadomości #boom może poskutkować zrzuceniem bomby na strumieniującego. Możliwości integracji z Twitchem, choć z pozoru mogą się wydać błahe, mogą się okazać dla silnika Amazona kluczowe w zdobywaniu popularności.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Amazon twierdzi, że Lumberyard świetnie sprawdzi się zarówno w niezależnych grach, jak i dużych komercyjnych produkcjach. Wkrótce możliwości silnika mają zostać rozszerzone o tworzenie gier na niesprecyzowane dotąd urządzenia mobilne oraz gogle VR. Szczegółowe informacje na temat nowego silnika, jego kod źródłowy oraz możliwość pobrania dostępne są na oficjalnej stronie Lumberyarda.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)