Amazon zrobił przeglądarkę „Lite”. Trzeba pobrać tylko 2 MB

Amazon zrobił przeglądarkę „Lite”. Trzeba pobrać tylko 2 MB

18.04.2018 16:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądarek dla Androida nie brakuje, ale mimo tego Amazon udostępnił kolejną. Nazywa się po prostu Internet i wyróżnia się tym, że plik APK zajmuje mniej niż 3 MB. To w zasadzie jej jedyny plus. Chrome zajmuje około 21 MB, Edge 54 MB, Firefox 20 MB, Opera zaś 15 MB.

Przeglądarka Amazonu jest bardzo uboga. Po uruchomieniu jej zobaczymy kolekcję linków do polecanych stron, a poniżej skrót bieżących wiadomości. Niestety linków ani źródeł wiadomości nie można zmienić.

Obraz

Nietrudno zauważyć, że przeglądarka kierowana jest na rynek indyjski, więc nie znajdziemy tu wiadomości z Polski. Interfejs jest dostępny jedynie po angielsku, co zapewne wynika z oszczędności bitów, by plik APK był jak najmniejszy. Mimo że przeglądarka promowana jest jako szanująca prywatność, nie ma mechanizmów zapobiegających śledzeniu, jak Firefox. Chodzi tylko o to, że nie prosi o dodatkowe uprawnienia przy instalacji.

Obraz

Jeśli chodzi o funkcje, także nie znajdziemy tu fajerwerków. Mamy możliwość przeglądania stron w kartach, a także otwierania kart incognito, z których działania nie zostaną zapisane w historii. Ponadto nie mamy możliwości zapisywania haseł i w każdej chwili można wyłączyć autouzupełnianie formularzy i przejrzeć historię. W ustawieniach jest też polecenie szybkiego skasowania danych przeglądarki, zapewne z myślą o oszczędzaniu każdego megabajta w pamięci smartfonu.

Obraz

Przeglądarka jest rozpoznawana jak Chrome na Androidzie (jeden test uznał, że jest to Android WebView 4), radzi sobie z multimediami HTML5 i JavaScriptem. W zasadzie poza możliwością przeglądania stron w kartach, zapisywania zakładek i zmiany silnika wyszukiwania z Binga na Google nie oferuje nic więcej.

Dlaczego Amazon udostępnił przeglądarkę dla Androida, do tego tak okrojoną? Prawdopodobnie jest to część bardziej złożonej strategii, która ma pomóc firmie zaistnieć na ogromnym rynku indyjskim. Jest tam już dostępna Alexa i głośniki Echo, subskrypcja Amazon Prime nabiera rozpędu.

Możliwe że chodzi o budowę „lekkiego” ekosystemu aplikacji na wzór tych z Androida Go, co sugerowałaby dostępność Kindle Lite w Indiach, ale Amazon musi się bardziej postarać. Przeglądarka jednej z najważniejszych w Internecie firm nie powinna wyglądać jak zaliczenie z początku studiów. Być może dlatego nie została wydana jako Silk Lite (tak nazywa się przeglądarka na tabletach Fire Amazonu).

Przeglądarkę Internet znajdziecie w naszej bazie aplikacji w postaci pliku APK. By go zainstalować, trzeba odblokować instalację z nieznanych źródeł w ustawieniach bezpieczeństwa Androida.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)