Amerykanie polują na piratów z Polski. RIAA chce się dostać do Chomikuj.pl

Amerykanie polują na piratów z Polski. RIAA chce się dostać do Chomikuj.pl

Amerykanie polują na piratów z Polski. Chomikuj.pl na celowniku RIAA
Amerykanie polują na piratów z Polski. Chomikuj.pl na celowniku RIAA
25.06.2019 15:31, aktualizacja: 25.06.2019 16:00

Amerykańska organizacja RIAA, zrzeszająca wydawców muzycznych, znów szuka piratów. RIAA zdobyła wezwanie sądowe przeciwko firmie Cloudflare, na której serwerach działają setki stron internetowych. RIAA uzyskała prawo do danych osobowych osób prowadzących polskiego „chomika”.

Chomik w czołówce pirackich stron świata

Chomikuj.pl działa od 2006 roku. Chomik jest w pierwszej pięćdziesiątce najpopularniejszych stron w Polsce, notuje około 17 milionów wizyt miesięcznie, mimo problemów z trollami i malware.

Nie wiadomo, ile jest treści naruszających prawa autorskie na Chomiku. Na pewno jest jedną z częściej zgłaszanych stron w raporcie Google'a. Liczbą usuniętych linków przegonił Downloaded.net, Filestube i wiele innych stron, znanych także za granicą. Amerykańskie DMCA pozwala właścicielom praw autorskich zgłaszać naruszenia, a administratorzy stron muszą usunąć pliki lub linki.

RIAA ściga piratów hitów z lat osiemdziesiątych

Najwięcej zgłoszeń wysyła do Chomikuj.pl PBI, RIAA jest na drugim miejscu. Zrzeszenie producentów muzycznych wysłało 4,2 mln zgłoszeń. Nic dziwnego, że w końcu organizacja poszła do sądu. Sąd w stanie Kolumbia przyznał organizacji rację i prawo, by otrzymała dane prowadzących Chomika od Cloudflare. W ten sposób RIAA będzie bronić dobra producentów, których reprezentuje.

W oczach organizacji „administratorzy Chomikuj pozwalają użytkownikom na rozpowszechnianie nagrań muzycznych bez autoryzacji wydawców”. RIAA zapewnia, że informacje będą wykorzystane jedynie w obronie praw majątkowych muzyków, zgodnie z zapisami DMCA.

O jakie piosenki chodzi? Nakaz, który otrzymała RIAA, wymienia 3 utwory. Są to: „Karma Kameleon” zespołu Culture Club, „Chains of Love” zespołu Erasure i Edge of Heaven nagrany przez „Wham!” – tak, nagrali coś więcej niż „Last Christmas” ;-). Same hity z dziwnych lat osiemdziesiątych…

Culture Club - Karma Chameleon (Official Music Video)

List został już wysłany do Cloudflare. Czekamy na rozwój sytuacji. Pełną treść dokumentu udostępnił TorrentFreak (PDF).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (179)