Amerykanin skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności za defraudację kryptowalut

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak

19.11.2018 06:23, aktual.: 20.11.2018 17:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

24-letni Joseph Kim z Phoenix w Arizonie został skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności za defraudację kryptowalut. Co kluczowe, jest to jeden z pierwszych wyroków skazujących, jakie wydał amerykański resort sprawiedliwości w sprawie związanej z kryptowalutami.

Mężczyznę oskarżono o defraudację bitcoinów i litecoinów o łącznej wartości 1,1 mln dol., z kont dwóch różnych firm, do czego ten przyznał się już w maju br.

Jesienią 2017 r. Kim pracował jako doradca inwestycyjny w Consolidated Trading LLC. Tam sprzeniewierzył kryptowaluty warte co najmniej 600 tys. dol., aby pokrywać na bieżąco straty odniesione wskutek różnic kursowych. Ponadto część środków przelewał na własne konta, aktywnie handlując kryptowalutami na zagranicznych giełdach. Jako że zarząd firmy wprowadzany był w błąd fałszywymi raportami, kilka miesięcy zajęło zdemaskowanie oszusta.

W międzyczasie przestępca zdołał zmienić pracodawcę. Działając na kryptowalutowych giełdach w imieniu pięciu różnych firm, wyprowadził – i prawdopodobnie stracił – ekwiwalent ponad 545 tys. dol. Reprezentanci czterech firm wzięli bezpośredni udział w procesie.

– Ważne jest, aby opinia publiczna wiedziała, że pomimo złożoności obrotu kryptowalutą, system wymiaru sprawiedliwości sprawi, że handlowcy i inwestorzy będą odpowiedzialni za oszustwa i kradzież – oświadczyli asystenci prokuratora Sunil Harjani i Sheri Mecklenburg.

Przy czym, abstrahując od osoby Josepha Kima, cała sprawa ma też bardziej globalny wydźwięk. Mianowicie pokazuje, że złodzieje kryptowalut – choć kradną walutę przez wielu uważaną za wirtualną – mogą liczyć się z namacalnymi konsekwencjami tak, jak w przypadku każdej innej kradzieży. To wydaje się dla niektórych dobrą przestrogą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)