Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

Recenzja Sony Xperia E5

@xomo_plRecenzja Sony Xperia E5 08.01.2017 18:47

Pomimo tego, że najwięcej uwagi poświęcamy flagowym smartfonom to trudno ignorować fakt, że najwięcej sprzedaje się modeli budżetowych - i to nie jest tylko specyfika naszego, lokalnego rynku. Przez ostatnie dwa tygodnie miałem sposobność sprawdzić w praktyce obecnie najnowszego przedstawiciela od Sony w tym segmencie - Xperię E5 w ciekawym, czarno - szarym kolorze. Czy nowy budżetowy smartfon od Sony to na pewno dobry wybór? Czy może lepiej poszukać nowego flagowca sprzed około dwóch lat? Zapraszam do recenzji.

Zestaw i wykonanie

Xperia E5 jest pakowana w podobne do droższych urządzeń tej firmy opakowanie - na bokach umieszczono charakterystyczne grafiki, podczas gdy na górze duże logo X. Z pewnością konkurencja może wiele się nauczyć od Sony w tym względzie. W środku obok smartfonu znajdziemy tylko dokumentację (poradnik startowy, ważne informacje), ładowarkę i oczywiście kabel USB (Komplety oferowane w sprzedaży posiadają ponadto słuchawki stereo). Zestaw jest skromny, ale to obecnie standard nawet w przypadku kosztujących kilka razy więcej urządzeń, więc trudno oczekiwać by w przypadku urządzenia budżetowego w zestawie było więcej elementów. Choć Xperia E5 to typowy przedstawiciel klasy budżetowej to producentowi udało się zadbać o to, by urządzenie było dobrze wykonane - tak użyte materiały, jak i jakość wykonania nie budzą żadnych wątpliwości. Mimo, że obudowę wykonano z plastiku, to inaczej niż w przypadku rozwiązań konkurencji, raczej nikt nie będzie na ten aspekt narzekał. Pod względem designu to po prostu kolejna Xperia - co dla jednych będzie zaletą, dla innych już nie. Obiektywnie jednak patrząc na model E5 to, szczególnie w wariancie czarnym, wygląda po prostu dobrze.

[1/2]
[2/2]

Na górze umieszczono wyjście słuchawkowe, mikrofon, na dole port USB, głośnik multimedialny i główny mikrofon. Na lewej krawędzi umieszczono zaślepkę skrywającą dwie tacki: na kartę microSD i nanoSIM. Na prawej krawędzi znajdziemy płaskie, niewielkie przyciski do regulacji głośności i zasilania, które umieszczono w dość nietypowym miejscu - na samej górze boku, a nie jak to zwykle bywa na środku. W modelu E5 niestety zabrakło sprzętowego przycisku do obsługi aparatu. Jest to o tyle zaskakujące, że to pierwsza Xperia od wielu lat pozbawiona tego udogodnienia.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Do jakości dołączonych do zestawu ładowarki i kabla USB nie można mieć żadnych zastrzeżeń - oba akcesoria wykonano bowiem z dobrej jakości materiałów, a kabel ma wystarczającą długość

Specyfikacja

  • Ekran: 5” HD 720p
  • RAM: 1.5GB
  • Karta SIM: nano x1
  • Karta pamięci: 16GB pamięci + obsługa microSD
  • Układ: MediaTek MTK6735 64-bit quad-core (ARM Cortex A53 + GPU Mali T720)
  • Aparat tylny: 13 MP, automatyczna ostrość zdjęcia HDR, lampa błyskowa, Clear Image Zoom 3x, automatyczne rozpoznawanie scenerii, nagrywanie w 1080p
  • Aparat przedni: 5 MP
  • Łączność: 2G/3G/4G LTE/ aGPS/ WiF/ Miracast/ Bluetooth® 4.1 / NFC
  • Dźwięk: Clear Audio+, nagrywanie w stereo
  • Bateria: 2300 mAh
  • System: Android Marshmallow 6.0 (pakiet łatek Google: wrzesień 2016)
  • FM Radio
  • Kolor: grafitowa czerń (w ofercie także biały)
  • Wymiary: 144 × 69 × 8,2 mm / 147 g

Specyfikacja jak na urządzenie ze średniej półki prezentuje się bardzo dobrze. Mimo obaw układ MediaTeka pozwala na wygodne korzystanie z funkcjonalności tej budżetowej Xperii. W odróżnieniu droższych urządzeń mamy tu tylko 1.5 GB RAM, co powinno być wartością wystarczającą w codziennym użytkowaniu. Warto podkreślić, że znajdziemy tu elementy, których często próżno szukać nawet w drogich, flagowych modelach jak choćby Radio FM, slot na kartę microSD czy wreszcie wyjście słuchawkowe;)

System i oprogramowanie

Choć od kilku miesięcy dostępny jest już Android 7 Nougat to najnowsza, budżetowa propozycja od Sony działa w oparciu o wydanie 6.0 Marshmallow z pakietem łatek z września 2016. Biorąc pod uwagę, że na aktualizację wciąż czekają posiadacze droższych modeli specjalnie nie powinno to nikogo dziwić. Czy jest to wada? Absolutnie nie bowiem dla zwykłego użytkownika nie ma większego znaczenia czy jego urządzenie ma system w wersji 6.0, 6.0.1 czy 7 pod warunkiem, że jest dopracowane i bardzo dobrze zoptymalizowane - a taki właśnie jest system Xperii E5. Do naszej dyspozycji jest oczywiście sklep Play, pakiet aplikacji od Google jak i od Sony - wszystko to co znamy z ostatnich urządzeń tej firmy - między innymi odtwarzacz Muzyki (dawny Walkman), Album itd. Nakładka pod względem designu nie różni się od tego, co widzieliśmy w innych modelach z 2016 roku - kolorystyka interfejsu dopasowana jest do wybranego wariantu koloru obudowy. Jako, że brakuje USB-OTG wspominany w recenzjach innych zeszłorocznych Xperii problem braku opcji zgrania plików na pendrive z użyciem systemowego eksploratora (tylko Android 6.0) nie istnieje;)

Aparat i multimedia

Budżetowe smartfony przyzwyczaiły nas do tego, że montowane w nich kamery trudno uznać za doskonałe. Nie inaczej jest w tym przypadku, ale jeśli spojrzymy na ten aspekt mając na uwadze, że to nie jest flagowiec to raczej nie mamy powodu do narzekań - jakość zdjęć z głównej kamery spokojnie bowiem można uznać za dobrą. Natomiast przednia oferuje jakość wystarczającą do selfie na portale społecznościowe czy do wideorozmów. Aplikacja kamery w modelu E5 została pozbawiona obsługi dodatkowych trybów - możemy więc zapomnieć choćby o zdjęciach panoramicznych czy z dwóch kamer naraz. Tylko czy to dla grupy docelowej tego modelu będzie to wadą? Moim zdaniem raczej nie. Główny aparat ma od 9 (automat) do nawet 13 MPx (ręczny, 4:3), podczas gdy przedni od 3 (automat) do 5 MPx (tryb ręczny). Na pochwałę zasługują szybkość działania aplikacji aparatu (niemal identyczna jak w innych Xperiach) oraz jej interfejs - jest przejrzysta i wygodna w obsłudze. Niestety w modelu E5 nie uświadczymy sprzętowego przycisku kamery, który był znakiem rozpoznawczym w zasadzie wszystkich Xperii z ostatnich lat. Co prawda jest możliwość użycia przycisku głośności do wykonania zdjęć czy filmów tylko, że zlokalizowano je niemalże przy samym obiektywie przez co łatwo go przysłonić podczas fotografowania. Przykładowe zdjęcia:

[1/2] 3MP, aparat przedni
[2/2] 9MP, tryb auto
[1/2] 13MP aparat główny
[2/2] 9MP, zdjęcie nocne
[1/2] 9MP, przedmiot, tryb auto
[2/2] 9MP, tekst

Generowany przez dolny głośnik multimedialny dźwięk, choć jest niezłej jakości, to niestety jest moim zdaniem zbyt cichy, przez co korzystanie z niego może być utrudnione. Oczywiście brak stereo również jest odczuwalny, należy jednak mieć na uwadze, że jest to urządzenie budżetowe, a problem ten można rozwiązać inwestując choćby w głośnik Bluetooth czy poprzez podpięcie słuchawek do złącza 3.5mm. Fanom lokalnych stacji radiowych z pewnością spodoba się także wbudowane Radio FM. Wspierane są także, WiFi, DLNA, Miracast. Niestety zabrakło obsługi USB-OTG (standard pozwalający na podłączenie pamięci typu pendrive czy np. pada do gier). Podobnie jak w innych budżetowych modelach wbudowana pamięć to 16GB, można jednak w prosty sposób ją rozszerzyć kupując kartę microSD (do 200GB). Wszystko to sprawia, że pod względem multimediów większość potencjalnych użytkowników powinna być zadowolona.

Ekran

Model E5 to druga z zaprezentowanych w 2016 roku Xperii z 5" ekranem o wydawałoby się skromnej rozdzielczości 720p. W praktyce jednak udało się nie tylko obniżyć koszt końcowy sprzętu, ale też zaoferować ekran o bardzo dobrych parametrach jeśli chodzi o kąty widzenia, maksymalną jasność czy wreszcie odwzorowanie barw. Z ciekawych dodatków znalazło się tu wygaszanie ekranu dwukrotnym stuknięciem na pustej powierzchni (zabrakło jednak analogicznego wzbudzania ekranu).

Bateria

Tanie smartfony rzadko kiedy posiadają pojemne akumulatory. W przypadku kosztującej (w momencie pisania tego tekstu) około 600 złotych Xperii E5 znajdziemy akumulator o pojemności 2300 mAh, co w tej klasie urządzeń jest bez wątpienia dobrym wynikiem. Dzięki poczynionej przez Japończyków optymalizacji możemy liczyć na dwa dni działania bez konieczności podładowywania i to bez szczególnego ograniczania użytkowania. Dodatkowo dostępne są tryby Stamina i Ultra Stamina, dzięki którym czas działania Xperii bez ładowania możemy wydłużyć nawet do kilku dni. Oczywiście jeśli ograniczymy użytkowanie smartfona to nawet bez aktywacji specjalnych trybów czas działania wydłuży się znacząco, ale z reguły mało kto w ten sposób korzysta z urządzeń mobilnych.

Podsumowanie

Xperia E5 to ciekawa opcja dla osoby poszukującej tańszego smartfona. Decydując się na jej zakup należy tylko pamiętać o różnicach względem droższych modeli. Właściwie pomijając brak przycisku sprzętowego do aparatu i obsługi USB-OTG smartfon oferuje wszystko to, czego przeciętny użytkownik może oczekiwać. Moim zdaniem w cenie 600 złotych to jest dobry wybór, choć ja bym się raczej zdecydował na zakup zaprezentowanego kilka miesięcy temu modelu XA, który obecnie jest dostępny w podobnej cenie, a posiada wspomniane USB-OTG jak i przycisk aparatu. Co jednak istotniejsze wspiera także szybkie ładowanie (Quick Charge), a przednia kamera oferuje jeszcze lepsze fotografie.

TL:DR? Zalety i wady w punktach

Plusy:

  • bardzo dobre wykonanie (w tej cenie)
  • dopracowane i stylistycznie spójne oprogramowanie
  • slot na kartę microSD
  • dioda powiadomień
  • 2300 mAh bateria z trybami Stamina i Ultra Stamina
  • Radio FM
  • dobry aparat przedni jak i tylny

Minusy:

  • brak obsługi USB-OTG
  • brak sprzętowego przycisku aparatu na boku
  • menu wyłączania nie zawiera opcji nagrania wideo z ekranu urządzenia
  • brak wzbudzania ekranu szybkim dwuklikiem na powierzchni
  • nietypowo umieszczone klawisze głośności mogą irytować

Za użyczenie sprzętu na potrzeby recenzji dziękuję Sony_Mobile_PL

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.