Co nowego w pakiecie iLife '11 - GarageBand

Co nowego w pakiecie iLife '11 - GarageBand05.01.2011 20:40
GarageBand - okno startowe programu

Prezentujemy przegląd aplikacji wchodzących w skład najnowszego pakietu firmy Apple - iLife '11. W kolejnych artykułach omawiać będziemy iPhoto (zdjęcia), iMovie (filmy), GarageBand (muzyka), iDVD (nagrywanie), a także iWeb (strony WWW). Jako trzeci z kolei przedstawiamy program GarageBand przeznaczony do tworzenia, przeglądania, a także edytowania i udostępniania muzyki. Co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi edycjami aplikacji? Zapraszamy do lektury artykułu.

GarageBand wchodzący w skład pakietu iLife '11, to narzędzie przeznaczone do amatorskiego tworzenia muzyki. Mogą z niego skorzystać zarówno zespoły rockowe, kompozytorzy piosenek, jak również osoby uczące się gry na wybranych instrumentach. W połączeniu z iMovie, GarageBand może być też programem do tworzenia ścieżek dźwiękowych na potrzeby filmów. Program posiada wiele ciekawych funkcji do edycji muzyki, a także dużą bibliotekę dźwięków, które można wykorzystać do tworzenia ścieżek.

Nowości w skrócie

Co zmieniło się w GarageBand w porównaniu z wcześniejszymi wydaniami? Pojawiły się funkcje znane z profesjonalnego narzędzia do tworzenia muzyki - Logic Studio. Programiści firmy Apple wprowadzili do GarageBand między innymi narzędzie Flex Time, które umożliwia szybką korektę tempa w celu lepszego dopasowania go do ustalonego rytmu. W ten sposób możemy łatwo zestroić ze sobą na różne ścieżki nagraniowe. Kolejna nowość to dostosowanie rytmu spełniające podobną funkcję co Flex Time. Poza tym w programie pojawiły się nowe wzmacniacze gitarowe i pedały z efektami. Rozwinięto możliwości w ramach nauki gry na instrumentach (ocenianie umiejętności ucznia), pojawiły się też nowe lekcje. Już na pierwszy rzut oka widać, że zmian jest sporo. Przyjrzyjmy się im bardziej uważnie.

[1/2] GarageBand - okno startowe programu
[2/2] Wybór istniejących projektów

Trzymaj rytm!

Flex Time przyda się podczas nagrań z instrumentów podłączonych do komputera. Jeśli równoległe ścieżki nie do końca pasują do siebie pod względem rytmu, problem ten rozwiąże funkcja Flex Time. Jej zadaniem jest wyrównanie rytmu różnych ścieżek i dopasowanie ich do siebie. Aby skorzystać z funkcji, wystarczy zaznaczyć dowolny fragment nagrania, a następnie przeciągnąć, zmieniając w ten sposób jego rytm czy długość dźwięku. Flex Time pozwala również na korzystanie z dodatkowych efektów takich jak zmiana rytmu całej ścieżki albo efekty na potrzeby wokalu. Kolejne funkcje to zmienianie wysokości tonu (z zachowaniem tempa i strojenia, bądź bez), automatyczne dostrojenie, a także kwantyfikowanie taktowania dźwięku.

[1/2] Edycja ścieżki
[2/2] Flex Time w praktyce

Za pomocą suwaka możemy szybko zmieniać wielkość podglądu ścieżki dźwiękowej, co przyda się podczas jej edycji. Wprowadzone zmiany są wyróżnione na tle całej ścieżki. W każdej chwili możemy porównać zmiany i oryginalną wersję nagrania. Równie proste jest wycofywanie wprowadzonych do materiału zmian.

Podobnym do Flex Time narzędziem jest Dostosowywanie rytmu. Za jego pomocą możemy zgrać ze sobą poszczególne ścieżki dźwiękowe. W prosty sposób możemy wyrównać rytm poszczególnych ścieżek, dokonać zmian w prędkości odtwarzania itp. Funkcja ta przyda się szczególnie zespołom rockowym nagrywającym za pomocą GarageBand swoje utwory. Jeśli po dokonaniu nagrania okaże się, że ścieżki basu i perkusji nie są ze sobą zgodne, wystarczy skorzystać z dostosowania rytmu. Najpierw zaznaczamy jedną ze ścieżek jako „ścieżkę rytmiczną”. Pozostałe zostaną do niej automatycznie dopasowane. Nowa funkcja dostępna jest nie tylko dla nagrań z instrumentów zewnętrznych, ale również ścieżek wirtualnych i próbek dźwiękowych dostępnych w ramach Apple Loop.

[1/2] Taktowanie dźwięków
[2/2] Kasowanie dźwięków

Nowe efekty gitarowe

W najnowszej wersji GarageBandu pojawiły się kolejne wirtualne wzmacniacze gitarowe. W sumie użytkownicy programu mogą skorzystać aż z 15 efektów zmieniających brzmienie gitary elektrycznej. Do dyspozycji mamy łagodne, jazzowe brzmienia, nieco ostrzejsze jak Crunchy Blues czy mocne, przesterowane dźwięki Glam Rock. Wśród nowych wzmacniaczy pojawiły się takie jak Stadium Stack, Brownface Combo, Octane Stack czy Sunshine Stack. W połączeniu z takimi efektami jak Przesterowanie, Flanger, Zniekształcenie czy Phaser można osiągnąć nawet ciężkie, metalowe brzmienie.

[1/2] Wzmacniacze gitarowe
[2/2] Wybór wzmacniacza

Każdy z efektów dostępny jest z poziomu bocznego paska Ścieżki gitarowej. Za pomocą regulacji możemy ustalić pogłos, tremolo, głębię dźwięku, a także wysokie tony. Sposób edycji wirtualnych wzmacniaczy zbliżony jest do obsługi efektów z prawdziwego pieca gitarowego. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość uzyskania efektów „na żywo”, bez konieczności nagrywania materiału. Korzystając z kontrolera Apogee GiO (sprzedawany osobno), muzyk może zmieniać efekty w programie w trakcie gry na podłączonej do Maka gitarze. Dzięki temu uzyskuje się rezultaty podobne do tych oferowanych przez profesjonalne efekty gitarowe.

Oprócz podstawowej edycji wzmacniacza, możemy do wybranej ścieżki dodać kilka Symulacji wzmacniacza nakładających się na siebie. W ten sposób użytkownik ma możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego efektu. Oprócz wzmacniacza, możemy skorzystać także z innych efektów jak szumy, tremolo, pogłos, redukcja bądź wzmocnienie basów. Nagrana ścieżka może być wzbogacona o chór, echo, a także „kaczkę”, czyli popularny efekt gitarowy znany choćby z muzyki funky. Co więcej, po ustaleniu zestawu efektów, możemy je zapisać w bibliotece GarageBand, co pozwoli na późniejsze ich wykorzystanie w kolejnych projektach czy nagraniach.

[1/2] Ustawienia wzmacniacza
[2/2] Wybór symulacji wzmacniacza

Nauka gry

Od wersji iLife '09 Apple wprowadził możliwość uczenia się gry na gitarze i pianinie z użyciem GarageBand. Użytkownicy mogą nie tylko oglądać materiały wideo z lekcjami, ale również korzystać z chwytów gitarowych, grać razem z nagraniami czy korzystać ze słownika fachowych terminów. Materiały wideo nagrane są wprawdzie w języku angielskim, jednak dostępne są także polskie napisy. Ważnym elementem jest możliwość skorzystania z lekcji udzielanych przez znanych artystów (Sting, Norah Jones), którzy prezentują własne utwory. Domyślnie z poziomu GarageBandu skorzystamy tylko po jednej lekcji z każdej kategorii. Aby nauczyć się więcej, należy pobrać lekcje z internetowego sklepu firmy Apple. Nie jest on, trzeba przyznać, bogaty w materiały, gdyż obecnie znajdziemy tam trzy pakiety średnio po 7 lekcji każdy na gitarę, podobnie na pianino. Lekcje prowadzone przez artystów nie są dostępne w Polsce.

[1/2] Wybór lekcji
[2/2] Sklep z lekcjami

Nową funkcją w tej wersji GarageBand jest ocena gry. Korzystając z lekcji i grając razem z gotowymi materiałami jesteśmy oceniani przez program. W ten sposób możemy przekonać się, jak nam wychodzi nauka. W trakcie gry program wyświetla kolorowe oceny za poszczególne zadania, widoczny jest również pasek postępu i miernik jakość, które informują użytkownika o prawidłowości wykonania danego utworu. Jest to ciekawa funkcja, zwłaszcza że pozwala ona na naukę w formie zabawy. Użytkownik może bić kolejne rekordy w wykonaniu danego utworu, a także śledzić i porównywać postępy w nauce.

[1/2] Pierwsza lekcja - podstawy gitary
[2/2] Ocenianie gry

Dzielimy się muzyką

Czy tworzymy nagranie garażowego zespołu, podcast, ścieżkę dźwiękową do filmu, czy nawet nutowy swojego utworu - każde z nagrań może być w prosty sposób eksportowane. GarageBand oferuje kilka sposobów zapisania gotowych plików. Możemy więc nagrany utwór przenieść do biblioteki iTunes w formie nagrania lub też dzwonka na potrzeby smartfona iPhone czy innego modelu telefonu. Gotowy projekt można również udostępnić na potrzeby całego pakietu iLife, wówczas będzie można z niego skorzystać na przykład w iMovie bez konieczności importowania muzyki. Jest to szczególnie przydatna funkcja zwłaszcza, gdy chcemy wykorzystać nagranie do dalszej obróbki - na przykład jako podkład do filmu.

[1/2] Eksport pliku
[2/2] Eksport do MP3

Kolejne możliwości eksportu danych to chociażby przeniesienie pliku w formie podcastu na potrzeby iWeb. W ten sposób możemy szybko umieścić nagranie dźwiękowe na stronie internetowej. Materiały stworzone za pomocą GarageBandu mogą być również eksportowane do iDVD, albo nagrane bezpośrednio na płytę CD w formacie MP3 bądź jako płyta audio. Oczywiście, możliwe jest również zapisanie skomponowanego utworu na dysk, korzystając z kodeka MP3 bądź AAC.

[1/2] Eksport do iTunes
[2/2] Nagrywanie na płytę

W przypadku GarageBand brakuje z pewnością możliwości szerszego eksportu, jak to ma miejsce w przypadku innych programów wchodzących w skład pakietu iLife '11. O ile w iPhoto czy iMovie możemy łatwo przesłać materiały na Facebooka czy YouTube, tutaj brakuje podobnych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że więcej możliwości łatwej publikacji materiałów pojawi się w kolejnych wersjach programu. Pomimo tych braków, GarageBand jest chyba najciekawszym - a przynajmniej najbardziej nastawionym na twórczość - narzędziem wchodzącym w skład tego pakietu firmy Apple. GarageBand oferuje znacznie szerszą paletę efektów i możliwości, niż iMovie czy iPhoto. Aplikacja powinna przypaść do gustu szczególnie początkującym zespołom, które chciałyby szybko i prosto, ale też w miarę profesjonalnie nagrać demo swoich utworów. Z GarageBand korzystają takie zespoły jak na przykład Radiohead.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.