mBank oszalał? Zachęca do publikacji zdjęć kart płatniczych w sieci

mBank oszalał? Zachęca do publikacji zdjęć kart płatniczych w sieci14.02.2020 19:50
mBank zachęca do umieszczenia zdjęć karty w sieci - niezbyt fortunnie (fot. Shutterstock)

Niefortunna akcja przeprowadzona przez mBank na profilu społecznościowym. Firma zachęcała klientów do wstawienia zdjęcia karty na swoje Stories. W zasadzie bank nie miał niczego złego na myśli, ale wyszło niezbyt ciekawie.

mBank nie przemyślał akcji

Wiadomość o treści "Wrzuć zdjęcie ulubionej karty na swoje stories i oznacz @mbankpl" pojawiła się 14 lutego i bardzo szybko została zdjęta. Oczywiście nie zalecamy udostępniania zdjęć swojej karty kredytowej czy debetowej w sieci. Przestępcy mogą wykorzystać z niej dane i wyczyścić nam konto czy zaciągnąć dodatkowe pieniądze do spłaty.

YouTuber prowadzący kanał MediaFun przeprowadził kiedyś eksperyment, celowo upubliczniając wyraźne i obustronne fotki karty na swoim profilu społecznościowym. Co prawda była to przygotowana do tego celu karta pre-paid, na której miał tylko kilkadziesiąt złotych, ale momentalnie została wyczyszczona prawie do zera. Bank całkiem szybko zareagował, ale jakieś pieniądze - choć świadomie skazane na straty - zdołały już odpłynąć.

Sytuację z mBankiem szybko wychwycił Niebezpiecznik i skomentował ją na swoim Facebooku. W odpowiedzi mBank napisał, że "Ten post miał jeszcze drugą część... Ale zgadzamy się, że wyszło niefortunnie. Dlatego usunęliśmy go po 10 minutach. Posypujemy głowę popiołem i przepraszamy!"

Chcieliśmy dobrze, wyszło niesympatycznie

I faktycznie, specjaliści prowadzący marketing mBanku nie nawoływali do tak niebezpiecznego procederu. Niestety dodatkowe - a w tym przypadku tak kluczowe instrukcje - były umieszczone już po wprowadzającej grafice z nierozsądnym hasłem. "Pamiętaj, żeby zawsze zasłonić lub zamazać numer karty i swoje dane". Teoretycznie mogły być osoby, które nie zobaczyły dalszej części informacji i naraziły się na ryzyko, jeśli same nie pomyślały o zakryciu wrażliwych danych.

fot. Facebook
fot. Facebook

Wątpliwe, aby ktoś zdecydował się na podobną akcję. Ale gdyby takowa byłaby przeprowadzana w przyszłości, to nakaz zakrycia danych na zdjęciach karty powinien być widoczny od razu i wcale nie małym druczkiem, a razić po oczach. Choć ogólnie taka praktyka nie wydaje się dobrym pomysłem - nawet z prośbą o zachowanie ostrożności i instrukcją co zrobić, aby umieszczona fotka nie była niebezpieczna.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.