Obróbka zdjęć: Photoshop czy Photoshop Elements?

Obróbka zdjęć: Photoshop czy Photoshop Elements?01.01.1999 01:59
Redakcja

Cyfrowe aparaty fotograficznezdobywają coraz większą popularność. Ich największymi zaletami sąpodgląd zdjęcia zaraz po jego wykonaniu, a także możliwość łatwegoprzeniesienia zdjęć na komputer - nie tylko w celu przeglądania aleteż dalszej obróbki. Okazuje się bowiem, że o ile naciekłokrystalicznym ekraniku w aparacie wszystko wygląda na pozórdobrze to zdjęcie ma często różne mankamenty - efekt czerwonychoczu, ziarno, nieodpowiednie oświetlenie itp. Gdy sprawy przybiorąwłaśnie taki obrót, często po udanej (naszym zdaniem) sesjizdjęciowej, przeglądając fotografie skarżymy się pytając: "dlaczegoakurat to zdjęcie?".

Do podstawowej obróbki mogąwystarczyć nawet standardowe przeglądarki graficzne. Jeżelimożliwości takich programów nam nie wystarczą z pomocą przychodząprogramy służące do edycji grafiki rastrowej. Niekwestionowanymliderem w tej dziedzinie jest AdobePhotoshop - program graficzny o potężnych możliwościach. Niejest tajemnicą, że wielu użytkowników Photoshopa używa nielegalnychwersji tego programu. Narzędzie to jest kierowane doprofesjonalistów i co za tym idzie, jego cena nie jest w zasięgumożliwości typowego domowego użytkownika. Wiele osób jest jednak natyle przyzwyczajona do produktu Adobe, że wyklucza przesiadkę nabezpłatne bądź dużo tańsze od Photoshopa alternatywy takie jak np.GIMPczy CorelPaint Shop Pro X. Tkwią więc przy pirackim oprogramowaniu niewidząc dla siebie alternatywy. Tymczasem taką alternatywą może byćAdobePhotoshop Elements - "młodszy brat" Photoshopa o mniejszychmożliwościach ale za to dostępny za 1/10 ceny swojego pierwowzoru.Program ten jest właśnie ukierunkowany szczególnie pod kątem edycjifotografii. Czy warto się nim zainteresować? Na to pytanie staramysię odpowiedzieć w tym właśnie artykule porównując ze sobąnajnowsze wersje programów graficznych firmy Adobe.

Interfejs Pierwszą zauważalną różnicą międzyobiema aplikacjami jest interfejs, który w Photoshop Elements jestbardziej miły dla oka i znacznie bardziej zorientowany pod kątemprostej i szybkiej edycji o czym świadczy ekran powitalnyElements'a poniżej.

Przyjazny i rozbudowany ekran powitalny Photoshop Elements 5vs. prosty ekran Photoshop CS2

Z poziomu ekranu powitalnego możemyprzełączyć się w następujące tryby pracy: informacje o produkcie,przeglądanie i organizacja zdjęć, tryb szybkiej naprawy zdjęć,edycja, ulepszanie i oprawianie zdjęć w ramki. Photoshop ze swoimekranem powitalnym informuje użytkowników jedynie o nowychmożliwościach produktu jak i dostępnych materiałach szkoleniowych,a po jego zamknięciu jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i własneumiejętności ;-). Różnice w interfejsie nie kończą się na ekranie powitalnym.Photoshop Elements, jak już wcześniej zaznaczyłem, ma znaczniebardziej przyjazny wygląd (nałożona na interfejs skórka) iograniczoną ilość prezentowanych palet/opcji w porównaniu doPhotoshop'a.

Różnice w interfejsie świadczą o różnym przeznaczeniuaplikacji

Wygląd interfejsu sugeruje, żePhotoshop CS2 jest adresowany do zaawansowanych grafików ifotografów, podczas gdy Photoshop Elements 5 kierowany jest główniedo fotografów - amatorów. Opisując grupę docelową odbiorcówPhotoshop Elements nieprzypadkowo nie uwzględniłem grafików,ponieważ ta aplikacja nie jest wystarczająca do tego rodzaju prac.Oczywiście można protestować: "Interfejs nie musi świadczyć oprzeznaczeniu aplikacji! Jest wiele programów...". Zgadzam się wzupełności, dlatego też należy skoncentrować się na narzędziachjakimi dysponują obie aplikacje, co pozwoli ostatecznie zadecydowaćo profilu ich odbiorców.

Narzędzia Pasek narzędziowy Photoshop Elementsjest zupełnie inaczej zorganizowany niż w Photoshop'ie. Składa siętylko z jednej kolumny i jest umieszczony po lewej stronie okna. Wporównaniu do Photoshop'a brakuje na nim, zaczynając odnajprzydatniejszych w codziennej edycji - narzędzi selekcji: lasso,polygonal i magnetic selection, patch tool do retuszy całychobszarów, slice tool do przygotowywania stron internetowych orazpędzli do zaawansowanego malowania: history brush i art historybrush. Z kolei Photoshop CS2 na swoim pasku nie ma narzędzi do"upiększania" zdjęć: cookie cutter i impressionist brush (efektyosiągalne korzystając z innych narzędzi). Jednym z największychograniczeń Photoshop Elements jest nieobecność narzędzi do edycjikrzywych. Przy okazji warto wspomnieć także o braku możliwościpisania tekstu po krzywych (tylko deformacja tekstu).

Menu Pasek menu w obu aplikacjach jestpodobny, lecz po rozwinięciu różnią się od siebie zasadniczo.

Prawie identyczne menu filtrów

Zaczynając od menu z najbardziejefektownymi funkcjami, mianowicie od filtrów, należy odnotować brakw Photoshop Elements tak ważnych w Photoshopie filtrów/narzędzi dozaawansowanej edycji: vanishing point (nakładanie warstw na obszaryzgodnie z perspektywą obrazka), zaawansowanego sharpen (aledostępne jest podstawowe wyostrzanie dostępne w menu Enhance),pattern maker oraz liquify. Dodatkowa różnica to filtr extract,który w Photoshop Elements został przeniesiony z menu filtry domenu Image, kryjący się pod nazwą Magic Extractor. Natomiast resztafiltrów z Photoshop CS2 jest w pełni dostępna w PhotoshopElements. Kolejne menu Image w Photoshop Elements jest znacznie uboższe wporównaniu do starszego brata, co widać na poniższychobrazkach.

Duże różnice w menu Image

Największymi ograniczeniami PhotoshopElements są: brak możliwości pracy w trybie CMYK, a funkcjemanualnej korekcji kolorów i kontrastu nie są dostępne(automatyczna korekcja jest dostępna w menu Enhance). Po wnikliwejanalizie interfejsu okazało się, że jednak można z nich skorzystaćnakładając je jako warstwę z poziomu palety layer->createadjustment layer, co jak przyznaję, wprowadza pewną niejasność. Jakwspomniałem automatyczne korekcje m.in. poziomów, kolorów,kontrastu, światła (brightness/contrast, mocno ograniczoneshadows/highlights) i podstawowe wyostrzanie są dostępne z poziomumenu Enhance.

Menu Enhance to głównie automatyczna korekcja

Menu Select w wersji Elements nieposiada ważnej funkcji zaznaczania Color Range, bardzo przydatnejpodczas skomplikowanych edycji. Menu Layer w Photoshop Elements nie posiada zaawansowanegozarządzania warstwami: brak SmartObjects pomagających w edycjiwarstw bez straty jakości, oraz brak trybu maskowania, który jesttechniką najczęściej stosowaną w fotomontażach.

Menu Layer - poważne ograniczenia Photoshop Elements

Znaczne ograniczenia w obsłudzewarstw przez Photoshop Elements są o wiele większe, mianowiciepaleta Artwork & Effects pozwala na nałożenie na wybranąwarstwę tylko niektórych efektów Photoshop'a CS2 (drop shadow,glow, bevel i stroke). Oczywiście są one w pełni konfigurowalne, aw palecie jest dużo gotowych konfiguracji, jednak użytkownik nie manad nimi aż takiej szczegółowej kontroli jak w Photoshop'ie. Wartowspomnieć o trybach przenikania warstw (blend modes), bowiem w obuaplikacjach spotkamy identyczne tryby. Paleta Artwork & Effectszawiera także zestaw przygotowanych, konfigurowalnych ramek,filtrów, tematów graficznych na różne okazje oraz schematówkolorowych, ozdobnych czcionek. Photoshop CS2 nie posiada tejpalety, a przygotowane zestawy efektów i tematów graficznych togłównie gradienty i funkcje odwzorowania danego efektu.

Podsumowanie Obie aplikacje nadają się świetnie dopodstawowej obróbki zdjęć, jednak istnieją duże różnice międzynimi. Dzięki zaawansowanym narzędziom, których brak w PhotoshopElements 5, Photoshop CS2 jest czymś znacznie więcej niż programemdo retuszu zdjęć. Photoshop CS2 pozwala także na tworzenie grafikiwektorowej, zaawansowaną pracę z czcionkami (pisanie po krzywych),przygotowywanie i poprawianie materiałów do druku (CMYK), a dziękiszczegółowej kontroli pędzli wielu profesjonalnych artystów malujeza pomocą tej aplikacji wspaniałe ilustracje. PrzeznaczeniePhotoshop Elements to głównie szybki, automatyczny retusz zdjęć,ich organizacja, tworzenie ozdobnych zdjęć do albumu i ichudostępnianie - choć naturalnie na obróbce zdjęć jego możliwościsię nie kończą. W zasadzie truizmem byłoby stwierdzenie, że Photoshop to narzędziekierowane do profesjonalistów, a Photoshop Elements to produktadresowany do amatorów. To wszyscy wiemy. Istotna jest odpowiedź napytanie czy Photoshop jest lepszy od Photoshop Elements w zakresieobróbki fotografii. Otóż w większości przypadków lepszym wydaje siębyć... Photoshop Elements. Faktem niezaprzeczalnym jest to, żebiegły w obsłudze aplikacji Photoshop grafik jest w stanie osiągnąćefekty pracy z fotografią nie osiągalne dla posługujących sięjedynie wersją Elements. Warto jednak pamiętać, że to co zwyklejest najistotniejsze w obróbce fotografii wykonać możemy przyużyciu Photoshop Elements i to znacznie szybciej, nie wgłębiającsię w tajniki obsługi skomplikowanej aplikacji. Niestety o ile "pełny" Photoshop dostępny jest zarówno wangielskiej jak i polskiej wersji językowej to Photoshop Elementsdostępny jest wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Dla wieluosób będzie to więc czynnik dyskwalifikujący. Jeśli jednakznajomość języka angielskiego nie jest dla Ciebie problemem, apotrzebujesz jedynie ulepszyć swoje zdjęcia, zlikwidować efektczerwonych oczu, zabrudzenia czy oprawić zdjęcie urodzinowe w ładnąramkę, zdecydowanie skorzystaj z Adobe Photoshop Elements 5.Natomiast jeśli jesteś profesjonalistą, a Twoja praca polega nazłożonym retuszu, zaawansowanych fotomontażach czy na malowaniuzłożonych ilustracji wybierz Adobe Photoshop CS2. W tym drugimprzypadku i tak zapewne wybierzesz angielską wersję ;-)

Ceny W chwili publikacji artykułu cenadetaliczna programu Adobe Photoshop CS2 to 2799 zł z brutto, zaśAdobe Photoshop Elements 5 to 289 zł brutto. Ponadto w atrakcyjnejcenie można nabyć zestaw Photoshop Elements 5 wraz PremiereElements 3, więcej informacji na ten temat można znaleźć wewspółpracującym z vortalem sklepie internetowym firmy Vobis.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.