Otwartoźródłowy upiększacz i zmniejszone opóźnienia. AMD bije Nvidię ich własną bronią

Strona głównaOtwartoźródłowy upiększacz i zmniejszone opóźnienia. AMD bije Nvidię ich własną bronią
11.06.2019 02:35
Fot. Twitch (AMD)

Znacie powiedzenie, że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie, prawda? AMD najwyraźniej dostrzegło w nim szansę na sukces. Prezentacja funkcji związanych z nowymi kartami graficznymi z serii Radeon RX 5700 jest wypisz wymaluj jak działania konkurencyjnej Nvidii z ostatnich paru lat. Tylko, w znacznie bardziej przekonującym stylu.

Temat ostrości obrazu jest ostatnio bardzo modny, można by rzec. Już nie 4K, ale 8K. Trwa szermierka na rozdzielczości. Ale każdy doskonale wie, jak to się ma do wydajności graficznej nawet najpotężniejszych kart graficznych. Mówiąc eufemistycznie, nieszczególnie dają radę.

Czerwoni proponują coś innego, zwracając pośrednio uwagę na kiepską jakość tekstur stosowanych w wielu grach do stworzenia drugiego planu. Również intencjonalnie w celu optymalizacji.

Otwaroźródłowy zestaw narzędzi zwany FidelityFX, bo o nim tu mowa, wykorzystuje sztuczki postprodukcyjne do wyostrzenia detali w tle. Nie jest to może zgrabne z technicznego punktu widzenia, a tym bardziej rewolucyjne, ale na zaprezentowanych przykładach robi niezłe wrażenie. I co ważne, właściwie w ogóle nie zużywa zasobów karty graficznej.

Fot. Twitch (AMD)

Jedyną niedogodnością jest konieczność implementacji funkcji przez dewelopera, co odróżnia FidelityFX od postprodukcyjnych nakładek jak chociażby SweetFX. Z drugiej jednak strony i o tym pomyślano. Obok FidelityFX, już w obrębie sterownika pojawi się funkcja wyostrzania obrazu, która zadziała ponoć zawsze i wszędzie, kiedy tylko użytkownikowi przyjdzie na to ochota.

Eliminacja opóźnień na poziomie karty graficznej

Tak czy inaczej, FidelityFX i Image Sharpening to nic w porównaniu do drugiej zasadniczej nowości – funkcji o niezwykle wymownej nazwie Anti-Lag. Pamiętacie jak Nvidia chwaliła się oprogramowaniem FCAT, mierząc czasy generowania klatek na poszczególnych kartach graficznych?

Teraz AMD robi dokładnie to samo, choć stosuje przy tym nieco inną nomenklaturę. W kartach Navi pojawi się tryb zmniejszający opóźnienia w torze obrazu, co zdaniem czerwonych w widoczny sposób wspomoże e-sportowców. Nie jest jasne, jaki rodzaj "magii" zastosowano. Faktem pozostaje natomiast to, że zaprezentowane liczby, reprezentujące opóźnienie pomiędzy kliknięciem klawisza akcji a ujrzeniem efektu na ekranie, robią wrażenie.

Fot. Twitch (AMD)

Ponoć w "Apex Legends", dzięki Anti-Lag, opóźnienie maleje o 33 proc., a w "Fortnite" nawet o 35 proc. W praktyce jest to zysk rzędu kilkunastu milisekund, czyli mniej więcej jednej ramki na monitorze odświeżanym z częstotliwością 60 Hz. A warto nadmienić, że nowa technika AMD nie wymaga żadnego specjalnego monitora. Wystarczy grafika z rodziny Radeon RX 5700.

Fot. Twitch (AMD)

Co by nie mówić, brzmi to przekonująco. Szczególnie dla tych osób, które pieczołowicie badają dziesiątki monitorów, zestawiając różnice w opóźnieniu liczone w pojedynczych milisekundach. Jeśli AMD nie kłamie – tutaj rozstrzał okazuje się znacznie, znacznie większy.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.