Android będzie częściej ostrzegał o zagrożeniach, czasami bez potrzeby

Android będzie częściej ostrzegał o zagrożeniach, czasami bez potrzeby

Android będzie częściej ostrzegał o zagrożeniach, czasami bez potrzeby
Oskar Ziomek
19.04.2018 20:24, aktualizacja: 19.04.2018 20:58

Google rozszerza zasięg działania funkcji Safe Browsing w Androidzie. To zabezpieczenie odpowiedzialne za wyświetlanie ostrzeżeń o zagrożeniach podczas odwiedzania stron w przeglądarce Google Chrome. Teraz zabezpieczenie będzie również dostępne poza nią, ponieważ zintegrowano je z elementem WebView niezbędnym w każdej aplikacji Androida, która chce wyświetlać strony Internetowe.

Co więcej, funkcja będzie domyślnie włączona. Deweloperzy aplikacji również nie muszą angażować się w dodatkową pracę, ponieważ dzięki integracji automatycznie zabezpieczone zostaną w ten sposób wszystkie programy wyświetlające zawartość z Sieci. Charakterystyczne komunikaty na czerwonym tle mogą więc już wkrótce znacznie częściej pojawiać się na ekranie podczas korzystania ze smartfona.

Przykładowe powiadomienie wygenerowane przez Google Safe Browsing podczas korzystania z Google Chrome.
Przykładowe powiadomienie wygenerowane przez Google Safe Browsing podczas korzystania z Google Chrome.

Chociaż sam fakt rozszerzenia funkcji dbającej o bezpieczeństwo trudno uznać za wadę, to już jej skuteczność może czasem pozostawiać wiele do życzenia. Safe Browsing nieraz zbyt agresywnie identyfikuje witryny jako niebezpieczne ostrzegając użytkownika przed odwiedzeniem wybranego hiperłącza.

Ponieważ teraz na podobne komunikaty będzie można liczyć nie tylko w Chrome, istnieje niebezpieczeństwo, iż aplikacje będą je wyświetlać zbyt często, irytując jedynie użytkownika, który będzie zmuszony ręcznie odrzucać niektóre ostrzeżenia będące wynikiem nadopiekuńczości mechanizmu ochrony. Funkcja Safe Browsing wbudowana jest w element WebView począwszy od Androida 8.0 (poziom API 26). W przypadku API 27 możliwe jest dodatkowe konfigurowanie jej działania przez programistę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)