Android Instant Apps, czyli uruchamianie aplikacji... bez instalacji #io16

Android Instant Apps, czyli uruchamianie aplikacji... bez instalacji #io16

18.05.2016 20:51, aktual.: 19.05.2016 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawdziwą rewolucją można nazwać Android Instant Apps. Choć może to brzmieć całkiem nieprawdopodobnie, to ma pozwalać (lub przynajmniej stwarzać takie wrażenie) na korzystanie z określonych aplikacji przeznaczonych na Androida… bez konieczności ich instalowania.

Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, kiedy jeden użytkownik przesyła drugiemu link, który uruchomić można w przeglądarce, jednak na stronie, która posiada także swoją aplikację. Dzięki Android Instant Apps, możliwe jest w ciągu kilku sekund pobranie tej części kodu aplikacji, która wystarczy do wyświetlenia jednej konkretnej treści przesłanej przez użytkownika. W ciągu dosłownie 2-3 sekund.

Obraz

W praktyce taki podgląd wyciętej funkcjonalności będzie zapewne wymagał pracy ze strony programistów (mowa o podzieleniu kodu na moduły), można zakładać, że przykład BuzzFeeda nie był przypadkowy i z początku Google nawiąże partnerstwo w ramach Android Instant Apps jedynie z największymi wydawcami. Trzeba jednak przyznać, że możliwość uruchomienia niezainstalowanej aplikacji w czasie porównywalnym do uruchomienia linku prezentuje się bardzo interesująco.

Całkiem adekwatnym, choć raczej głównie na gruncie amerykańskim, przykładem podczas prezentacji była aplikacja obsługa… parkometru. W sytuacji, kiedy odwiedzamy inne miasto, trudno zakładać, że posiadamy aplikację obsługującą lokalny sytem opłat za miejsce parkingowe. Dzięki modułowi NFC i synchronizacji z usługą Google Pay (w Polsce mógłby to zastąpić na przykład QR) można będzie pobrać i uruchomić tylko tę część kodu, która pozwoli na opłacenie miejsca i nic więcej. Wszystko w zaledwie kilka sekund

Obraz

Kolejnym zaskoczeniem może być fakt, że prezentacja Android Instant Apps przebiegała na smartfonie z… Androidem KitKat. Możliwość korzystania z niezainstalowanych aplikacji ma bowiem być kompatybilna nawet z Androidem Jelly Bean. Prace jednak są dalekie od ukończenia, prognoza dotycząca premiery jeszcze w tym roku wydaje się dość optymistyczna.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)