Android Instant Apps już w zamkniętych testach. Modularne aplikacje nadchodzą!

Android Instant Apps już w zamkniętych testach. Modularne aplikacje nadchodzą!

Android Instant Apps już w zamkniętych testach. Modularne aplikacje nadchodzą!
24.01.2017 10:56, aktualizacja: 24.01.2017 12:03

Podczas majowej konferencji I/O, Google zaprezentowało Android Instant Apps – technologię zakładającą podział aplikacji na moduły i pozwalającą użytkownikom pobrać akurat te, które w danej chwili są potrzebne, bez konieczności instalacji całego APK. Po wielu miesiącach oczekiwań, wybrani deweloperzy mogą już testować Android Instant Apps.

Osiem miesięcy od pierwszej prezentacji AIA upłynęło bez jakichkolwiek informacji na temat rozwoju projektu. Na Reddicie nie brakowało nawet podejrzeń, że okazał się on zbyt ambitny nawet jak na możliwości Google. Jednym z przykładów użycia Android Instant Apps były aplikacje obsługujące miejski system parkowania: gość będący w miejscowości przejazdem, zamiast pobierać i instalować całą aplikację, a najczęściej także zarejestrować konto, mógłby pobrać jedynie fragment aplikacji, pojedynczy moduł, który pozwoliłby na opłacenie parkingu. Cały proces miałby trwać około 2-3 sekund.

Jedną z największych zalet Android Instant Apps jest kompatybilność nawet ze starszymi wersjami Androida. Przyzwyczailiśmy się, że zdecydowana większość nowości w tym systemie pojawia się tylko w najnowszych (i mało popularnych) wersjach. AIA ma jednak z powodzeniem działać nawet na Androidzie 4.4 KitKat, z którego korzysta swoją drogą wciąż ponad 20% użytkowników.

Tym bardziej cieszy, że rozpoczęły się zamknięte test Android Instant Apps. Na blogu deweloperskim systemu pojawił się komunikat, informujący o pierwszych implementacjach AIA w aplikacjach partnerów Google. Tu wymienia się BuzzFeeda, Wish, Periscope i Viki – lada moment w aplikacjach tych możemy się zatem spodziewać pierwszych próbek modularnych aplikacji. Google udostępniło także ogólne instrukcje, opisujące proces dzielenia aplikacji na moduły, a w ciągu kilku miesięcy pojawić ma się SDK.

AIA zaś stwarza ogromne możliwości między innymi dla posiadaczy starszych urządzeń, przywracając je w zasadzie do życia. Problemem nie będą już niedostatki pamięci wewnętrznej czy RAM-u, gdyż pobierane i wykorzystywane będą jedynie niewielkie moduły, które nie odcisną piętna na szybkości działania urządzenia. Można się pokusić stwierdzenie, że duet Android KitKat i Android Instant Apps może stanowić świetną propozycję jako drugi smartfon specjalnego przeznaczania (choćby wspomniane parkometry), obok nowoczesnego flagowca z dziesiątkami aplikacji i powiadomień.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)