Android: październikowe poprawki bezpieczeństwa naprawiają groźną lukę

Android: październikowe poprawki bezpieczeństwa naprawiają groźną lukę

Android dostał październikowe poprawki. Naprawiają poważną lukę
Android dostał październikowe poprawki. Naprawiają poważną lukę
10.10.2019 12:09, aktualizacja: 11.10.2019 16:21

Android dostał październikowe poprawki bezpieczeństwa. Łatają one między innymi groźną lukę, którą opisywałam na początku miesiąca. Specjaliści podejrzewają, że była wykorzystywana do śledzenia wybranych użytkowników przez aplikacje pisane dla rządów i wywiadu.

Październikowe biuletyny bezpieczeństwa zostały udostępnione, ale nie oznacza to, że wszyscy jesteśmy bezpieczni. Mimo starań firmy Google, aktualizacje wciąż nie docierają do użytkowników natychmiast, nawet jeśli łatają krytyczne luki.

Android i październikowe poprawki

Aktualizację systemu firmy Google dostały w pierwszej kolejności smartfony firmowane przez Google: Pixel 1 i Pixel 2, które były podatne na atak. Pixel 3 i 3a są bezpieczne, przynajmniej jeśli chodzi o lukę CVE-2019-2215. Sprawa jest poważna, gdyż luka jest znana od dłuższego czasu i są dowody na to, że była wykorzystywana. Głównym podejrzanym jest firma NSO Group z Izraela – producent oprogramowania szpiegowskiego dla rządów i agencji wywiadowczych.

Smartfony innych producentów dostaną łatkę w najbliższych dniach lub tygodniach. Koniecznie zainstaluj ją, gdy tylko będzie dostępna dla twojego smartfona.

Na szczęście atak jest trudny i stosowanie go ma sens jedynie przeciwko pojedynczym celom. Ponadto większość smartfonów nie jest podatna. Na liście, poza Pixelami, znajdują się także:

  • Huawei P20,
  • Xiaomi Redmi 5A, Redmi Note 5 i A1,
  • Oppo A3,
  • Moto Z3,
  • Samsung Galaxy S7, S8 i S9,
  • smartfony LG z Androidem 8 Oreo

Dobrze zrobisz, unikając instalowania aplikacji, które nie są ci niezbędne. Niebezpieczeństwo może czaić się nawet w Google Play.

Aktaualizacja

11 października poprawka była już dostąpna na smartfonach Samsunga.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)