Google Sklep Play: te 4 aplikacje to wirusy. Usuń je z telefonu

Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicolas Economou
Oskar Ziomek

09.09.2021 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Sklepie Play z aplikacjami na Androida wciąż pojawiają się szkodliwe programy, którym udaje się pokonać zabezpieczenia Google'a. Producent regularnie je usuwa, ale nie znikają ze smartfonów. Z nich muszą je odinstalować sami użytkownicy.


Doctor Web opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa mobilnych aplikacji na Androida w sierpniu 2021 roku. Analiza bazuje na statystykach zbieranych przez aplikacje antywirusowe tego producenta i jak z niej wynika - znakomita większość zagrożeń to trojany z reklamami oraz malware zdolny wykonywać dowolny kod, a przez to pobierać w tle inne szkodliwe aplikacje.

Najwięcej zagrożeń na Androida wykrytych w sierpniu w Sklepie Play to te z rodziny Android.FakeApp. Większość z nich zaszyto w aplikacjach dotyczących loterii popularnych w Rosji. Niebezpieczne okazały się jednak także inne aplikacje na Androida, w tym program MClean Lockit, który wykradał dane logowania do Facebooka oraz aplikacje, w których znaleziono szkodliwe oprogramowanie Joker:

  • 3D Live Wallpaper
  • New Music Ringtones
  • Free Text Scanner
Zawirusowane aplikacje na Androida
Zawirusowane aplikacje na Androida© Doctor Web

Joker to trojan mający szereg możliwości. Potrafi m.in. przechwytywać dane z pamięci smartfonów, w tym listę kontaktów i treść SMS-ów. Symuluje także klikanie reklam, przez co finalnie jest w stanie zapisać użytkownika do subskrypcji usług premium i narazić na niepotrzebne koszty. Przechwytywanie wiadomości to także zagrożenie w kontekście uwierzytelniania transakcji bankowych.

Warto podkreślić, że choć Google na bieżąco usuwa ze Sklepu Play zainfekowane aplikacje na Androida zgłaszane przez badaczy, nie oznacza to, że w tym samym czasie znikają ze smartfonów użytkowników. O to trzeba zadbać we własnym zakresie upewniając się, że szkodliwy program nie został pobrany na smartfon zanim został usunięty ze Sklepu Play.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (53)
Zobacz także