Google Sklep Play: te 4 aplikacje to wirusy. Usuń je z telefonu

Google Sklep Play: te 4 aplikacje to wirusy. Usuń je z telefonu

Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Google usunął kolejne szkodliwe aplikacje ze Sklepu Play
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nicolas Economou
Oskar Ziomek
09.09.2021 14:28

W Sklepie Play z aplikacjami na Androida wciąż pojawiają się szkodliwe programy, którym udaje się pokonać zabezpieczenia Google'a. Producent regularnie je usuwa, ale nie znikają ze smartfonów. Z nich muszą je odinstalować sami użytkownicy.


Doctor Web opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa mobilnych aplikacji na Androida w sierpniu 2021 roku. Analiza bazuje na statystykach zbieranych przez aplikacje antywirusowe tego producenta i jak z niej wynika - znakomita większość zagrożeń to trojany z reklamami oraz malware zdolny wykonywać dowolny kod, a przez to pobierać w tle inne szkodliwe aplikacje.

Najwięcej zagrożeń na Androida wykrytych w sierpniu w Sklepie Play to te z rodziny Android.FakeApp. Większość z nich zaszyto w aplikacjach dotyczących loterii popularnych w Rosji. Niebezpieczne okazały się jednak także inne aplikacje na Androida, w tym program MClean Lockit, który wykradał dane logowania do Facebooka oraz aplikacje, w których znaleziono szkodliwe oprogramowanie Joker:

  • 3D Live Wallpaper
  • New Music Ringtones
  • Free Text Scanner
Zawirusowane aplikacje na Androida
Zawirusowane aplikacje na Androida© Doctor Web

Joker to trojan mający szereg możliwości. Potrafi m.in. przechwytywać dane z pamięci smartfonów, w tym listę kontaktów i treść SMS-ów. Symuluje także klikanie reklam, przez co finalnie jest w stanie zapisać użytkownika do subskrypcji usług premium i narazić na niepotrzebne koszty. Przechwytywanie wiadomości to także zagrożenie w kontekście uwierzytelniania transakcji bankowych.

Warto podkreślić, że choć Google na bieżąco usuwa ze Sklepu Play zainfekowane aplikacje na Androida zgłaszane przez badaczy, nie oznacza to, że w tym samym czasie znikają ze smartfonów użytkowników. O to trzeba zadbać we własnym zakresie upewniając się, że szkodliwy program nie został pobrany na smartfon zanim został usunięty ze Sklepu Play.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)