Android wreszcie z wygodną zmianą DNS-ów, zapewni więcej prywatności

Android wreszcie z wygodną zmianą DNS‑ów, zapewni więcej prywatności

Android wreszcie z wygodną zmianą DNS-ów, zapewni więcej prywatności
16.04.2018 12:02

Android nie posiada opcji zmiany adresów DNS z poziomu ustawień systemu. Pozostaje więc korzystanie z aplikacji firm trzecich lub posiadanie urządzenia z rootem. Zmieni się to wraz z wydaniem kolejnej dużej aktualizacji – Androida ukrywającego się obecnie pod literką P.

Na oficjalnym blogu Google skierowanym dla programistów Androida pojawił się nowy wpis, który opisuje nową opcję Prywatny DNS. Zostanie ona wdrożona do Androida P i umożliwi zmianę DNS. Wprowadzony nowy DNS będzie obowiązywał w całym systemie, w tym we wszystkich aplikacjach i wszystkich połączeniach z Internetem.

Android P będzie również wspierał DNS-over-TLS, a więc będzie możliwe skorzystanie z szyfrowanych połączeń, aby zachować wyższą prywatność podczas korzystania z Internetu. Technologia nie jest jednak wspierana przez wszystkich dostawców, ale oferuje ją chociażby Google czy firma Cloudflare, która ostatnio wprowadziła bezpieczny DNS o adresie 1.1.1.1.

Obraz

Osoby zainteresowane funkcją Prywatny DNS oprócz posiadania Androida P, będą musiały sprawdzić także aplikacje. Niektóre aplikacje wykonują bowiem własne zapytania DNS, nie korzystając z API systemu. Będą musiały więc zostać zaktualizowane, aby wspierać nową funkcję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)