Android wreszcie z wygodną zmianą DNS-ów, zapewni więcej prywatności

Strona głównaAndroid wreszcie z wygodną zmianą DNS-ów, zapewni więcej prywatności
16.04.2018 12:02
Android wreszcie z wygodną zmianą DNS-ów, zapewni więcej prywatności

Android nie posiada opcji zmiany adresów DNS z poziomu ustawień systemu. Pozostaje więc korzystanie z aplikacji firm trzecich lub posiadanie urządzenia z rootem. Zmieni się to wraz z wydaniem kolejnej dużej aktualizacji – Androida ukrywającego się obecnie pod literką P.

bECnZyzV

Na oficjalnym blogu Google skierowanym dla programistów Androida pojawił się nowy wpis, który opisuje nową opcję Prywatny DNS. Zostanie ona wdrożona do Androida P i umożliwi zmianę DNS. Wprowadzony nowy DNS będzie obowiązywał w całym systemie, w tym we wszystkich aplikacjach i wszystkich połączeniach z Internetem.

Android P będzie również wspierał DNS-over-TLS, a więc będzie możliwe skorzystanie z szyfrowanych połączeń, aby zachować wyższą prywatność podczas korzystania z Internetu. Technologia nie jest jednak wspierana przez wszystkich dostawców, ale oferuje ją chociażby Google czy firma Cloudflare, która ostatnio wprowadziła bezpieczny DNS o adresie 1.1.1.1.

350245284955383745

Osoby zainteresowane funkcją Prywatny DNS oprócz posiadania Androida P, będą musiały sprawdzić także aplikacje. Niektóre aplikacje wykonują bowiem własne zapytania DNS, nie korzystając z API systemu. Będą musiały więc zostać zaktualizowane, aby wspierać nową funkcję.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bECnZyAT