Android z nowymi ułatwieniami dostępu, które mogą przydać się każdemu

Strona głównaAndroid z nowymi ułatwieniami dostępu, które mogą przydać się każdemu
12.04.2016 15:52
Android z nowymi ułatwieniami dostępu, które mogą przydać się każdemu

W ciągu ostatnich miesięcy Google prezentowało kolejne udogodnienia w systemie Android i innych produktach czy usługach, które mają się przydać osobom niepełnosprawnym, ale nie tylko: metody wprowadzania danych polegające na przykład na dyktowaniu mają być, na przykład według Microsoftu, domeną przyszłości. Tym bardziej cieszy fakt, że Android wkrótce będzie oferował w tej kwestii znacznie więcej, niż dotychczas.

Ostatnie osiągnięcia Google w kwestii ułatwień dostępu opisane zostały na oficjalnym blogu. Przywołana została między innymi możliwość dyktowania tekstu, który zostanie zapisany w Dokumentach Google, ale nie zabrakło także ogłoszeń dotyczących nowości – te będą dotyczyć nie tylko nowych narzędzi dla programistów, ale przede wszystkim końcowych użytkowników.

Źródło: androidpolice.com
Źródło: androidpolice.com

Najbardziej interesująco przedstawia się funkcja Voice Access. Znajduje się ona aktualnie w zamkniętych testach beta, a liczba chętnych do wzięcia w nich udziału jest tak duża, że zamknięto możliwość wysyłania próśb o dołączenie. Nic dziwnego: Voice Access zostało zaprojektowane dla osób, które z różnych powodów nie mogą obsługiwać ekranu dotykowego. W związku z tym, w zasadzie każdy element interfejsu został dostosowany do możliwości nawigowanie za pomocą głosu.

Oczywiście można porównywać je do asystenta Google Now, jednak Voice Access idzie znacznie dalej. W praktyce każdy element interfejsu: ikony, przyciski czy pozycje w menu i listach, zostają opatrzone liczbą, która zostaje wyświetlana obok właściwiej ikony. Pozwala to na nieśpieszną, ale pełnoprawną nawigację po Androidzie. Oczywiście ponadto obsługiwane są także znacznie bardziej złożone komendy wykorzystujące język naturalny, które mogą z powodzeniem zastąpić korzystanie z przycisków nawigacyjnych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)