APKPure pobiera trojany na Androida. Korzystasz? Lepiej zaktualizuj aplikację

fot. dobreprogramy
fot. dobreprogramy
Arkadiusz Stando

12.04.2021 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli szkodliwy kod w wersji 3.17.18 oficjalnego klienta sklepu z aplikacjami APKPure dla systemu Android. Oprogramowanie firmy Kaspersky wykryło i zablokowało jego działanie na niemal 9400 urządzeniach.

APKPure to jedna z nieoficjalnych alternatyw Sklepu Play. Market aplikacji na Androida pozwala zainstalować między innymi aplikacje Google'a na smartfonach Huawei pozbawionych tej możliwości. Pozwala też na dostęp do wielu programów, których nie znajdziemy w oficjalnych źródłach. Eksperci przestrzegają przed korzystaniem z tego typu marketów, ponieważ można znaleźć w nich złośliwe oprogramowanie.

A co jeśli market sam w sobie jest szkodliwy? Tak właśnie się stało

Badacze z Kaspersky wykryli szkodliwy kod w module odpowiedzialnym za wyświetlanie reklam w aplikacji APKPure. Pojawił się tam najprawdopodobniej w wyniku współpracy producenta z nieetyczną organizacją reklamową. Podobny przypadek miał miejsce w ramach incydentu z aplikacją CamScanner, gdy zastosowano nowy pakiet reklamowy od niezweryfikowanego dostawcy.

Szkodliwy kod osadzony w aplikacji APKPure działa następująco: po uruchomieniu programu dochodzi do deszyfrowania i aktywacji modułu cyberprzestępczego, który następnie gromadzi informacje o urządzeniu i wysyła je do serwera kontrolowanego przez atakujących. Następnie na smartfonie ofiary pojawia się trojan, który zaprojektowano do prowadzenia szkodliwej działalności na szeroką skalę.

Następnie, w zależności od odpowiedzi serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców, trojan może:

  • wyświetlać reklamy po każdym odblokowaniu urządzenia
  • otwierać seryjnie reklamy na kolejnych zakładkach przeglądarki
  • pobierać inne szkodliwe programy
  • rejestrować użytkownika do płatnych subskrypcji

"Osoby korzystające ze smartfonów, które nie otrzymują poprawek związanych z bezpieczeństwem, mają mniej szczęścia: na przestarzałych wersjach systemu operacyjnego szkodnik może ładować dodatkowe niebezpieczne moduły, a nawet instalować je na partycji systemowej. W rezultacie na urządzenie może trafić nieusuwalny trojan, taki jak xHelper. Poinformowaliśmy sklep z aplikacjami o problemie, co pozwoliło na szybkie wydanie odpowiedniej poprawki. Zachęcamy wszystkich użytkowników APKPure do jak najszybszej instalacji wersji 3.17.19" – mówi Igor Gołowin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Złośliwy kod znalazł się w wersji 3.17.18 aplikacji APKPure. 8 kwietnia problem został zgłoszony, a bezpieczna wersja 3.17.19 jest już dostępna do pobrania. Jeśli korzystaliście z zagrożonej wersji aplikacji, eksperci zalecają pobrać aktualizację oraz przeskanować smartfon oprogramowaniem antywirusowym w celu poszukiwania trojanów. Produkty firmy Kaspersky wykrywają omawiane zagrożenie jako HEUR:Trojan-Dropper.AndroidOS.Triada.ap.

Aplikację APKPure na Androida w najnowszej wersji można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)