Aplikacja należąca do Google uznana za malware, i to przez smartfony z Androidem

Źródło: GABRIEL BOUYS/AFP/East News
Źródło: GABRIEL BOUYS/AFP/East News
Arkadiusz Stando

03.01.2020 15:35, aktual.: 03.01.2020 16:08

3 lata temu Google pokazało światu własny komunikator Google Allo. Mało kto o nim słyszał, a jeszcze mniej osób próbowało z niego korzystać. Projekt porzucono w marcu 2019 roku, ale aplikacja nadal znajduje się na wielu smartfonach. A antywirusy nie mają dla niej litości.

Google Allo to jeden z tych projektów, o których Google chciałoby jak najszybciej zapomnieć. To kolejna nieudana próba budowy społeczności na swoich serwisach. I jak się teraz okazuje, chociaż nie działa od prawie roku, nadal potrafi przysporzyć problemów. Mimo, że nie ma możliwości pobrania jej z oficjalnych źródeł. Być może była pre-instalowana na części urządzeń.

W każdym razie na niektórych smartfonach wciąż się znajduje, a mobilna wersja antywirusa Avast uznaje ją za szkodliwą aplikację. Taki problem zaobserwowali użytkownicy smartfonów Google Pixel XL oraz Google Pixel 2 XL w najnowszej wersji Androida 10, a także na LG Nexus 5X, i opisali go na internetowym forum Avasta. Podobny problem wykryto w smartfonach Huawei, ale tu sprawa wygląda inaczej.

Przypadek Google Allo zaobserwowano na smartfonach Huawei P20 Pro oraz Mate 20 Pro. Tutaj sprawa wygląda jeszcze zabawniej. Jeśli użytkownicy tych modeli posiadają nadal aplikację Google Allo, na ich ekranach pojawiła się taka informacja: Zagrożenie Bezpieczeństwa. Aplikacja Google Allo może być zainfekowana. Zaleca się natychmiastowe odinstalowanie.[img=aa234]

O ile w przypadku antywirusa Avast, powód takiego działania aplikacji może być prosty do wytłumaczenia, to nie wiadomo, skąd w tym samym czasie wzięły się powiadomienia w smartfonach Huawei. Jak dotąd serwis Android Authority, który wykrył sprawę, nie otrzymał odpowiedzi od chińskiej firmy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)