Aplikacja WatchOut, czyli dodatkowa para oczu dla kierowców. Stoją za nią Polacy

fot. Pexels
fot. Pexels

30.03.2021 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacja WatchOut ma pomóc w bezpieczniejszym i sprawniejszym poruszaniu się po drogach, zapewniając kierowcom wsparcie podobne do tego, jakie oferują autonomiczne auta. Rozwiązanie przygotowane przez Polaków jest wspierane sztuczną inteligencją, która zdobyła doświadczenie "przejeżdżając" ponad 100 tys. km.

Startup założył Oliwer Kotecki, a jego firma od lat specjalizuje się w wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego w różnych branżach. Mimo tak dużego doświadczenia, Kotecki nie ukrywał, że stworzenie aplikacji dla kierowców było dla niego ogromnym wyzwaniem.

"Wiedząc, jak działa sztuczna inteligencja, chciałem stworzyć rozwiązanie, którego jakość informacji przekroczy 95 proc. skuteczności. A ponieważ uwielbiam motoryzację, postanowiłem spróbować swoich sił w tym właśnie sektorze", wspomina w rozmowie z RP.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158223905500686]

WatchOut interpretuje obraz otoczenia i drogi przed samochodem, a następnie przetwarza go tak, by dostarczyć kierowcy informacje o zagrożeniach. Wszystko przebiega w czasie rzeczywistym, więc osoba kierująca autem szybko otrzymuje informacje o zmieniających się warunkach. Kotecki uważa, że jego rozwiązanie może umożliwić "transformację aut w samochody autonomiczne".

Firma pracuje również nad urządzeniem z kamerą, które pozwoli aplikacji działać niezależnie od telefonu. Sprzęt ma również pełnić rolę całodobowego monitoringu auta, nawigacji GPS i komunikować się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetootha. Obecnie trwają prace nad uzyskaniem patentu, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w perspektywie dwóch lat, rozwiązanie może zostać wdrożone.

Na razie WatchOut dostępny jest na iPhone’a, ale planowane jest wypuszczenie aplikacji również na Androida. Na przełomie I i II kwartału 2022 roku ma zostać udostępniona również dedykowana kamera. Jest szansa, że będzie to pierwsza tego typu komercyjna aplikacja na świecie, a na tym nie kończą się plany jej rozwoju.

"Planujemy też dodanie dwóch wyjątkowych funkcjonalności: lokalizatora miejsc parkingowych i systemu doskonalenia jazdy. Ten drugi będzie analizował styl jazdy kierowcy i dawał mu wskazówki, jak może się stać prawdziwym mistrzem kierownicy", dodał Kotecki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)