Apple chce kupić dział Intela, by robić własne modemy dla iPhone'ów

Modem Intel XMM 8160 / Intel
Modem Intel XMM 8160 / Intel

23.07.2019 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niedługo iPhone będzie miał nie tylko procesor firmy Apple, ale też modem. Apple negocjuje z Intelem, by kupić dział produkujący układy odpowiedzialne za łączność mobilną. Transakcja może zostać sfinalizowana już w przyszłym tygodniu.

iPhone z modemem Intela od 2018 r.

Intel zapowiedział, że wycofa się z rynku modemów łączności mobilnej w kwietniu 2019 roku. Firma wciąż ma modemy w ofercie, zdążyła nawet opracować własny modem 5G (Intel XMM 8160 5G). Prawdopodobnie Intel się spóźnił. Według analityków Apple obawiał się, że układ Intela nie będzie gotowy na premierę iPhone'a 5G, co wymagało zmiany strategii.

Apple i Qualcomm spotkali się przed sądem, przez co od 2017 roku w iPhone'ach nie można było montować modemów tego producenta. Intel został więc wyłącznym dostawcą modemów dla iPhone'ów i iPadów z 2018 r. i nowszych. Apple i Qualcomm w maju niespodziewanie zawarli ugodę, dzięki czemu ograniczenia przestały obowiązywać. Zarząd Intela zapewne wiedział o tym wcześniej i miał czas, by wycofać się z rynku, zanim straci największego, a w zasadzie jedynego istotnego klienta. CEO Intela Bob Swan potwierdził, że ugoda to bezpośredni powód zamknięcia tego oddziału.

Apple przejmie produkcję modemów

Tym bardziej zaskakująca jest wiadomość, że mimo dostępu do modemów Qualcomma, Apple chce kupić dział produkujący modemy od Intela. Być może chodzi o niezależność od zewnętrznych dostawców jako wartość samą w sobie. Przypuszczam jednak, że Apple zamierza zabezpieczyć się na przyszłość, a przy okazji wbić szpilkę niedawnemu przeciwnikowi. Nie do pomyślenia jest, by premiera iPhone'a się opóźniała z powodu kolejnego konfliktu z Qualcommem.

Apple chce zapłacić za nieaktywny dział produkujący modemy miliard dolarów. Nie chodzi tu o linię produkcyjną czy ludzi – podstawową wartością są patenty. Apple już pracuje nad swoimi modemami dla iPhone'a i zasoby kupione od Intela na pewno się nie zmarnują. Wall Street Journal informuje, że szczegóły transakcji możemy poznać jeszcze w lipcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także