Apple grozi zaprzestaniem sprzedaży telefonów w UK. Powodem kara finansowa

Apple grozi zaprzestaniem sprzedaży telefonów w UK. Powodem kara finansowa

Tim Cook
Tim Cook
Źródło zdjęć: © GETTY | JC Olivera
Karolina Kowasz
14.07.2021 16:59

Firma Apple rozważa wyjście z Wielkiej Brytanii. Korporacja grozi całkowitym opuszczeniem rynku jeżeli zostanie zmuszona do uiszczenia opłaty za naruszenie patentów dotyczących technologii, która ułatwia smartfonom typu iPhone komunikację za pomocą 3G i 4G.

Optis Cellular Technology, które złożyło pozew, jest znane od lat jako firma pozywająca inne przedsiębiorstwa o naruszenie posiadanych przez nich patentów. Już wcześniej korporacji udało się wywalczyć 506 milionów dolarów, jednak ostatecznie, po odwołaniu się przez Apple, orzeczenie zostało uchylone.

Pozew za pozwem

Korporacja Optis Cellular Technology, według informacji ze strony HowmanyPatents, jest w posiadaniu co najmniej 1108 patentów. Nie dziwi więc, że firma ma spore możliwości jeżeli chodzi o szansę na pozwanie firm trzecich o naruszenie ich własności intelektualnej.

Jak donosi serwis BGR, Apple jest w sytuacji patowej. Jeżeli, w związku z najnowszym pozwem patentowym od Optis, firma nie zapłaci 7 miliardów dolarów, Sąd Najwyższy może zabronić jej sprzedaży iPhone'ów w Wielkiej Brytanii. 

Tymczasem Apple grozi zaprzestaniem sprzedaży swoich produktów w Wielkiej Brytanii w związku z pozwem patentowym. Niezależnie więc od tego, jak sprawa się zakończy, Brytyjczycy mogą zostać pozbawieni możliwości zakupu smartfonów z popularnym logo z jabłkiem. Jedyną szansą na zachowanie statusu quo jest opłacenie kary.

Prawdopodobne scenariusze

Sędzia Sądu Najwyższego odpowiedzialny za własność intelektualną wyraził wątpliwość co do nieopłacenia kary przez Apple. Jego zdaniem nie istnieją przesłanki by uważać, że firma wyjdzie z Wielkie Brytanii oraz że zdecyduje się na obranie drogi samodzielnego wyjścia z rynku.

Prawnika Apple, Marie Demetriou przekazała, że firma musi zastanowić się nad warunkami i zadecydować czy jest gotowa na ten ruch, jakim jest samodzielne wyjście z brytyjskiego rynku. Zwróciła również uwagę, że w całej sprawie mogą istnieć warunki wydane przez sąd, które z handlowego punktu widzenia będą dla firmy nie do zaakceptowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)