Apple Music w ofensywie: możliwe przejęcie Tidala i sądowa batalia ze Spotify

Apple Music w ofensywie: możliwe przejęcie Tidala i sądowa batalia ze Spotify

Apple Music w ofensywie: możliwe przejęcie Tidala i sądowa batalia ze Spotify
01.07.2016 12:05, aktualizacja: 01.07.2016 14:55

W ostatnim czasie nie sposób stwierdzić, aby szczególnie wiele działo się na rynku usług muzycznych. Nie możemy narzekać na nadmiar nowych funkcji i mimo że konkurencja pozostaje zacięta, to, że zarówno Spotify, jak i Apple czy Tidal, zdają się chcieć utrzymać status quo. To jednak tylko pozory i wygląda jednak na to, że względny spokój nie utrzyma się długo – do ofensywy przechodzi Apple.

Jay Z odda gwiazdki Tidala Apple’owi?

Usługa muzyczna z jabłkiem już jesienią przejdzie gruntowne zmiany, co opisywaliśmy w relacji z konferencji WWDC . Chodzi głównie o zmiany w interfejsie, który ma się stać bardziej przejrzysty, choć użytkownicy aplikacji na Androidzie liczą zapewne na znacznie więcej – responsywność i optymalizacja programu na tym systemie mogą powodować niekontrolowane zgrzytanie zębami. Można zakładać, że premierę nowej aplikacji Apple będzie chciało ubrać w odpowiednią otoczkę.

A służyć może temu na przykład… przejęcie Tidala. Według informacji, do których dotarł Wall Street Journal, trwają bowiem już rozmowy pomiędzy Apple a właścicielem Tidala, raperem Jayem Z. Negocjacje mają być rzekomo na wczesnym etapie, jednak już teraz całkiem jasno zarysowuje się strategia Apple. Tidal ma bowiem przewagę nad konkurencją, dzięki świetnym relacjom z czołowymi popowymi artystami – to tam na wyłączność trafiają najnowsze płyty Beyonce czy Kanye Westa. Czyżby wkrótce Tidal miał się podzielić swoimi gwiazdami z Apple?

Spotify oskarża: Apple to monopolista

Wiadomo jednak, że to nie Tidal toczy z Apple walkę o dusze, a Spotify. Nie od dziś wiadomo także, że konkurencja jest ostra – przed rokiem opisywaliśmy sytuację, w której powodem do zablokowania Spotify w App Store była możliwość opłacania usługi także poza iTunes, bez prowizji dla Apple’a, która czyniła abonament w Spotify droższym, niż ten w Apple Music. Dziś mamy do czynienia z kolejnym epizodem tej potyczki.

Serwis recode.net informuje, że do działu prawnego Apple trafił od Spotify list utrzymany w całkiem poważnym tonie. Spotify oskarża bowiem korporację Tima Cooka, że ta wykorzystuje procedurę weryfikacji aplikacji przed ich premierą w App Store do praktyk monopolistycznych. List wyraża przekonanie, że prowizja w opłacaniu Spotify przez iTunes, i blokowanie możliwości jej ominięcia, szkodzi rynkowi i konkurencji. Prawnicy Spotify nie przebierają w słowach, co może sugerować, że zacięta konkurencja na rynku usług muzycznych przeniesie się wkrótce do sali sądowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)