Apple: Nie śledzimy użytkowników smartfonów iPhone

Strona głównaApple: Nie śledzimy użytkowników smartfonów iPhone
27.04.2011 17:48

Apple opublikował oświadczenie, w którym stwierdza, że nie zbiera danych na temat lokalizacji użytkowników iPhone’ów. Winą za śledzenie firma obarcza błędy w oprogramowaniu.

Tydzień temu informowaliśmy, że urządzenia z systemem iOS (iPhone, iPad) zapisują informacje na temat lokalizacji użytkowników. Za pomocą odpowiednich narzędzi można odtworzyć dane o długości i szerokości geograficznej położenia urządzeń, a także czasie. W ten sposób można bardzo łatwo śledzić osobę korzystającą ze sprzętu firmy Apple. Firma opublikowała dzisiaj odpowiedź na zarzuty, w której zdecydowanie broni się przed oskarżeniami. Apple nigdy nie śledził i nie ma zamiaru śledzić swoich użytkowników, czytamy.

Zdaniem pracowników firmy, problem dotyczy nie tyle zapisu położenia urządzeń z iOS, a hotspotów WiFi i wież telefonii komórkowej. Mogą one znajdować się nawet o kilkaset kilometrów od rzeczywistego położenia smartfonu czy iPada. Ponadto firma twierdzi, że wszystkie dane zapisywane są anonimowo, co uniemożliwia zidentyfikowanie ich źródła. Jak czytamy w oświadczeniu, firma w ciągu najbliższych tygodni wyda aktualizację iOS, która powinna rozwiązać problem.

Apple powinien zadziałać jak najszybciej, jeśli zależy mu na uspokojeniu klientów i opinii publicznej. Jak informowaliśmy wczoraj, całej sprawie przyglądają się już władze kilku krajów, między innymi z Unii Europejskiej. Natomiast w USA jeden z senatorów wezwał firmy Apple i Google na przesłuchanie w związku ze zbieraniem danych na temat lokalizacji użytkowników urządzeń mobilnych. Być może będzie to początek szerszej dyskusji dotyczącej prywatności osób korzystających ze smartfonów czy tabletów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)