Apple ogłasza wyniki finansowe — nieco gorsze, niż oczekiwano

19.10.2011 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał fiskalny i rok obrachunkowy. Mimo dużego wzrostu — zarówno przychodów jak i zysku netto — nie udało jej się spełnić oczekiwań analityków z Wall Street.

Konferencja w Cupertino, na której ogłoszono wyniki, odbywała się w cieniu śmierci współzałożyciela i wieloletniego CEO firmy, Steve’a Jobsa. Tim Cook, obecny szef firmy, kilkakrotnie odnosił się do swojego poprzednika, stwierdzając, że jego duch będzie zawsze obecny w firmie. Apple jednak musi patrzeć w przyszłość, a ta maluje się jak na razie bardzo pozytywnie. Producent iPada uzyskał kwartalny przychód w kwocie 28,27 mld dolarów, zaś zysk netto z ostatniego okresu wyniósł 6,62 mld dolarów. Roczne przychody firmy z Cupertino wyniosły 108 mld dolarów, zaś zysk netto to 26 mld dolarów.

Apple najwięcej zarobił na smartfonach iPhone, których sprzedał 17,07 mln w ostatnim kwartale. Stanowi to wzrost o 21% w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Warto tutaj zaznaczyć, że sprzedaż iPhone’a 4S rozpoczęła się już po zamknięciu kwartału rozliczeniowego i nie została wliczona do zaprezentowanych wyników. Najprawdopodobniej stąd też różnica między oczekiwaniami analityków, a danymi przedstawionymi przez zespół Cooka.

Apple sprzedał też 11,12 mln iPadów (wzrost o 166%) i 4,89 mln komputerów Mac. Cook przyznał również, że tablety jego firmy sprzedają się kosztem Maków. CEO Apple’a ma jednak nadzieję, że jeszcze większy wpływ iPady będą miały na zmniejszenie się sprzedaży pecetów. Cook liczy również na świetną sprzedaż smartfonów podczas zbliżającego się okresu świątecznego. Firma zakłada, że w przyszłym kwartale uda jej się uzyskać przychody rzędu 37 mld dolarów. Nagranie z konferencji, na której przedstawiono wyniki prasowe można obejrzeć na stronach Apple’a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)