Apple patentuje Safe Deposit Box

21.02.2011 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Apple złożyła kolejny wniosek o przyznanie patentu, na podstawie którego można wnioskować, że nadchodząca wersja systemu Mac OS X będzie posiadać wbudowany system tworzenia zabezpieczonych kopii zapasowych w chmurze.

Od 2009 roku Apple stara się o patent na aplikację o nazwie Safe Deposit Box. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynika, że użytkownik tego programu ma możliwość przeciągania reprezentacji plików do zaszyfrowanej przestrzeni. Dostęp do zabezpieczonych plików można uzyskać po autoryzacji użytkownika w Safe Deposit Box. Takie rozwiązanie umożliwiłoby odejście od mechanizmu szyfrowania całych systemów plików używanego obecnie w Mac OS X — FileVault. Ponadto Safe Deposit Box pozwala na tworzenie bezpiecznych kopii zapasowych i wysyłanie ich na serwer, lub do usługi przechowującej pliki w chmurze.

Opcje programu czekającego na patent przewidują również możliwość ustalania priorytetu pliku przez użytkownika. Na tej podstawie program określa stopień bezpieczeństwa i częstość tworzenia kopii zapasowych. Ponadto Safe Deposit Box ma możliwość zaciemniania nazwy szyfrowanego pliku oraz „wylogowywania” użytkownika po określonym czasie nieaktywności.

Takie rozwiązanie dałoby Apple znaczącą przewagę nad Microsoftem w kwestii tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Użytkownicy Windows 7 mają dostęp do SkyDrive i narzędzi szyfrujących, ale brak im odpowiedniej integracji na poziomie systemu operacyjnego. Jeśli Apple otrzyma patent na aplikację, możemy spodziewać się, że Safe Deposit Box będzie częścią mechanizmu tworzenia kopii zapasowych Time Machine w systemie Mac OS X 10.7 (Lion), którego premiera będzie miała miejsce latem tego roku.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)