Apple pozwany o nazwy iBook oraz iCloud

17.06.2011 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że charakterystyczne nazwy produktów firmy Apple, zwłaszcza te z literką „i” na początku, nie zawsze powstały w Cupertino. Nowojorski wydawca książek, J.T. Colby and Co., pozwał Apple za używanie nazwy „iBook” w odniesieniu do książek. Zdaniem wydawnictwa używanie „iBook” przez Apple narusza znak firmowy wydawnictwa, który J.T. Colby and Co. zdobył wraz z majątkiem zmarłego w 2005 roku Byrona Preissa. Od 1999 roku Preiss wydał ponad tysiąc książek w postaci papierowej i elektronicznej pod szyldem swojej firmy — iBooks, Inc. Firma Apple używa określenia iBook jako synonimu książki elektronicznej dopiero od 2010 roku, choć znak towarowy posiada od 1999 roku, czyli od rozpoczęcia sprzedaży laptopów o tej właśnie nazwie, które zostały zastapione przez MacBooki w 2006 roku. Jednak teraz wydawnictwo obawia się, że powszechne użycie nazwy w odniesieniu do książek uczyni ponad dwudziestoletni znak towarowy bezwartościowym. Oskarżyciele będą domagać się rekompensaty pieniężnej za straty poniesione przez wydawnictwo.

Jest to drugie tego typu oskarżenie w tym tygodniu. Wcześniej do Sądu Dystryktowego USA dla Dystryktu Arizony wpłynął pozew złożony przez dostawcę usług VoIP z Phoenix — iCloud Communications. Podobnie jak w poprzednim przypadku, szeroko zakrojona kampania reklamowa i pojawianie się tematu w mediach spowodowało, że „iCloud” kojarzony jest bardziej z Apple niż z firmą z Phoenix.

Apple ma za sobą sporo takich spraw. Cisco Systems pozwał firmę z Cupertino za używanie nazwy „iPhone”, Terrytown za „Mighty Mouse”, jednak najgłośniejsza była sprawa o nazwę samej firmy. Od 1978 do 2006 roku Apple Computer spierał się o nią z Apple Corps — spółką-matką Apple Records, w której nagrywali między innymi The Beatles.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)