Apple pozywa HTC o patenty

Apple pozywa HTC o patenty

02.03.2010 16:50

Apple wystosował dzisiaj pozew przeciwko producentowi smartfonów, firmie HTC. Konkurentowi zarzuca kradzież 20 patentów wykorzystanych w telefonach iPhone. Dotyczą one zarówno użytego przez HTC sprzętu jak i oprogramowania.

HTC to tajwański producent telefonów i urządzeń PDA. Niedawno razem z firmą Google zaprezentował smartfona Nexus One, a krótko później HTC Desire. Oba korzystają z technologii wielodotykowej umożliwiającej sterowanie aparatem za pomocą gestów. Telefony HTC miały zagrozić pozycji iPhone’a na rynku. Nie wiadomo, czy Apple rzeczywiście przestraszył się konkurencyjnych smartfonów, w każdym razie postanowił wypowiedzieć wojnę HTC.

Pozew dotyczy patentów wykorzystanych w interfejsie użytkownika i sprzęcie. Niektóre z nich to wspomniana technologia wielodotykowa. Już podczas premiery pierwszego iPhone’a Steve Jobs poinformował, że została ona opatentowana przez firmę. Teraz powiedział: Możemy siedzieć z założonymi rękoma i patrzeć jak konkurencja kradnie nasze patenty, albo zrobić coś w tej sprawie. Szef firmy stwierdził również, że nie chodzi o zwalczanie konkurencji, ale o uczciwość: Uważamy, że konkurencja jest potrzebna, ale konkurenci powinni tworzyć własne technologie, a nie kraść nasze.

Być może za pozwem przeciwko HTC podążą kolejne. Również Palm, producent smartfona Palm Pre, korzysta z niektórych elementów technologii opatentowanej przez firmę Apple. Poza tym firma Steve’a Jobsa bierze udział w kilku podobnych sprawach, między innymi. toczy spór o patenty z Nokią, a niedawno została pozwana przez Kodaka. Informowaliśmy o tym pod koniec lutego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)