Apple prosi rząd USA o walkę z jailbreakiem

Apple prosi rząd USA o walkę z jailbreakiem

17.01.2011 12:18

Mimo uznania jailbreaka iPhone'a za legalny, Apple wciąż chce ścigać programistów modyfikujących iOS (a wcześniej iPhone OS) tak, aby możliwa była instalacja programów spoza App Store i używanie telefonów w nieautoryzowanych sieciach komórkowych.

Jailbreak smartfonów został uznany za legalny w myśl Digital Millennium Copyright Act. Mimo to Apple uznał, że taka modyfikacja systemu nadal będzie powodować utratę gwarancji na telefon. Ponadto według Apple jailbreak jest główną przyczyną niestabilności i nieprawidłowego zachowania systemu. Jak podaje NBC, Apple prosi rząd federalny — konkretnie biuro praw autorskich Biblioteki Kongresu — o nakładanie sankcji na osoby tworzące jailbreaki i oprogramowanie do odblokowywania telefonów swojej produkcji. Używane obecnie metody jailbreaku wykorzystują modyfikacje bootloadera oraz fragmentów systemu operacyjnego, które są objęte prawami autorskimi. Łamanie tych praw autorskich leżało u podstawy zgłoszenia sprawy do biura praw autorskich przez Apple.

„Jailbreak” to zestaw narzędzi, który umożliwia uruchamianie na urządzeniu programów odrzuconych przez Apple z App Store. „Odblokowanie” telefonu pozwala na korzystanie telefonu w sieciach, w których normalnie ten model telefonu nie jest dostępny, na przykład T-Mobile w USA. Narzędzia do jailbreaku i odblokowujące istnieją praktycznie od początku sprzedaży iPhone'a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)