Apple rozszerza sprzedaż e-booków na nowe kraje

Apple rozszerza sprzedaż e‑booków na nowe kraje

03.03.2010 11:18

Firma Apple przygotowuje się do rozszerzenia sklepu iBooks z elektronicznymi książkami także na inne kraje. Oprócz Stanów Zjednoczonych e-booki Apple’a dostępne będą w Azji, Kanadzie i Australii. Warto przy tej okazji zapytać o Europę.

iBooks to sklep na wzór iTunes Store. Użytkownicy tabletów iPad będą mogli kupować bestsellery w cenie kilkunastu dolarów, mniej popularne powieści jeszcze taniej. Jak wynika z ogłoszenia o pracę, Apple chce, aby e-sklep dostępny był nie tylko w USA, ale także w innych państwach. Na początek planuje rozszerzenie oferty na Azję, Kanadę, Australię, Nową Zelandię, a także "inne kraje". Oczywiście, najbardziej interesującym pytaniem jest, czy iBooks trafi także do Europy i Polski. Jak dotąd Apple nie potwierdził ani nie zaprzeczył informacjom na ten temat.

Jeśli nawet iBooks nie pojawi się w naszym kraju, nie oznacza to, że polskie e-booki nie będą dostępne dla iPada. Wydawcy mogą przygotować własne aplikacje do App Store, z którego tablet Apple’a będzie korzystać. Problemem mogą natomiast okazać się... ceny. Większość polskich sklepów z e-bookami żąda podobnych opłat, jak za papierowe książki. Tak jest np. w niedawno otwartym e-sklepie magazynu „Esensja”, czy na stronach obsługujących czytnik eClicto. Co więcej, część polskich wydawców nie jest w ogóle zainteresowana sprzedażą książek w Internecie.

Powtarzają się głosy o małej popularności e-booków, a także o zgubnym wpływie na literaturę pirackich książek rozprowadzanych w Sieci. Niektóre wydawnictwa wprost twierdzą, że wydawanie e-booków mija się z celem. Dopóki w e-bookach nie będzie się sprzedawać minimum tysiąca egzemplarzy danego tytułu, to projekt nie ma dla nas sensu. Poza tym jesteśmy przeciwnikiem tańszych cen e-booków w stosunku do wydań tradycyjnych - powiedziała przedstawicielka wydawnictwa MAG. Możliwe więc, że nawet jeśli Apple zdecyduje się na wprowadzenie sklepu iBooks w Europie, zainteresowanie będzie niewielkie...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)