Apple tryumfuje - Samsung Galaxy zablokowany w Europie

Apple tryumfuje - Samsung Galaxy zablokowany w Europie

10.08.2011 16:37, aktualizacja: 10.08.2011 18:59

Zdaniem niemieckiego sądu sprzedaż Samsunga Galaxy 10.1 ma być zablokowana w Europie. Twórca tabletu protestuje i twierdzi, że jest zaskoczony procesem.

Wyrok w sprawie naruszenia patentów dotyczących wyglądu iPada w Samsungu Galaxy wydał niemiecki sąd. Jest to wstępny zakaz sprzedaży, który ma obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej za wyjątkiem Holandii. Tam jednak toczy się osobne postępowanie. Apple domagał się poza tym nałożenia grzywny w wysokości 250 tys. euro za naruszenie każdego z patentów dotyczących designu iPada (Community Design 000181607-0001). Oczywiście, firma Samsung będzie odwoływać się od wyroku wymiaru sprawiedliwości. Warto też zaznaczyć, że wyrok niemieckiego sądu nie ma bezpośredniego wpływu na sprzedaż Samsunga Galaxy w całej Europie. Wyrok musiałby bowiem zostać potwierdzony przez każdy z lokalnych sądów państw członkowskich UE.

Mimo że wyrok jest zaledwie wstępnym nakazem, będzie on zapewne dość prędko wykonany w Niemczech. Oznacza to tyle, że już wkrótce z półek sklepowych naszego zachodniego sąsiada mogą zniknąć tablety Samsung Galaxy 10.1. Chyba żeby odbyło się ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie natychmiastowym. Zdaniem autora bloga FOSS Patents poświęconego patentom, Apple będzie miał też ułatwioną sprawę, jeżeli będzie chciał walczyć z Samsungiem w innych krajach UE o kopiowanie wyglądu iPada. Wtedy niemiecki wyrok może stać się podstawą do przyśpieszenia postępowania.

Jak poinformował Samsung, firma o sprawie dowiedziała się dopiero... po wydaniu wyroku. Prawnicy koreańskiego producenta nie mieli szansy nawet wziąć udziału w posiedzeniach sądu. Nie jest to jednak żadne naruszenie prawa - zgodnie z niemieckimi przepisami, w tego typu sprawach oskarżony nie musi brać udziału. Przypomnijmy, że Samsung przegrał już sprawę o naruszenie patentów w swoim tablecie - w Australii. Firmie udało się jednak zawrzeć ugodę z Apple’em, na mocy której wydana zostanie specjalna wersja tabletu dla tamtejszego rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)