Apple ugięło się przed Rosją. Pozwoli wgrać aplikacje zalecane przez rząd, ale…

Apple ugięło się przed Rosją. Pozwoli wgrać aplikacje zalecane przez rząd, ale…

Putin "wita" Apple
Putin "wita" Apple
Adam Bednarek
16.03.2021 16:50

Mimo że amerykański gigant nie poddał się całkowicie, to trudno mówić o zadowalającym kompromisie. Apple, które szczelnie pilnuje własnego systemu, na rynku rosyjskim wpuści tamtejsze aplikacje wskazane przez rząd.

Prezydent Putin podpisał ustawę, która wymaga, aby sprzęt elektroniczny dystrybuowany w Rosji był sprzedawany z rosyjskim oprogramowaniem, jeszcze w 2019 roku. Wówczas niewykluczano, że Apple może zrewidować swój model biznesowy w Rosji, a nawet wycofać sprzedaż iPhone'ów z tego kraju.

"Nie strasz, nie strasz" - może mruknąć prezydent Rosji. Apple potwierdziło dziennikowi "Wiedomosti", że od 1 kwietnia 2021, a więc od dnia, w którym ustawa wejdzie w życie, aplikacje wybrane przez rosyjskie władze znajdą się w urządzeniach Apple.

Co jednak ważne, tamtejsi użytkownicy nie będą musieli ich instalować. Pokaże się jedynie komunikat, że są dostępne. Korzystanie będzie opcjonalne.

Nie da się jednak ukryć, że z punktu widzenia Apple to zgniły kompromis. Koncern udowodnił, że państwo może narzucić swoje warunki. O ile szefowie producenta iPhone'ów mogą na tym wizerunkowo stracić, tak dla użytkowników z całego świata to akurat ciekawa wiadomość - okazuje się, że technologiczny gigant może dostosować się do panującego w regionie prawa. O ile rzecz jasna ten region jest z finansowo kluczowy…

Wśród obligatoryjnych programów, które muszą być pre-instalowane na urządzeniach, znajdziemy m.in. VKontakte czy antywirusa od firmy Kaspersky.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)