Apple ukarane 25 mln euro grzywny za celowe postarzanie iPhone'ów

Apple ukarane 25 mln euro grzywny za celowe postarzanie iPhone'ów

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
07.02.2020 15:44

Francuski urząd ochrony konsumenta (DGCCRF) ukarał Apple'a 25 mln euro grzywny za celowe postarzanie iPhone'ów. To efekt trwającego dwa lata śledztwa w tej sprawie.

Urzędnicy wzięli pod lupę aktualizacje iOS 10.2.1 oraz 11.2, które spowalniały procesor w iPhone'ach serii 6, 7 oraz SE. Choć Apple tłumaczył się, że takie działanie ma na celu przedłużenie żywotności akumulatora, przedstawiciele DGCCRF pozostali niewzruszeni. Jak stwierdzono, klient nie otrzymał zawczasu stosownej informacji, a to oznacza jego szkodę.

Teraz firma z Cupertino musi zapłacić 25 mln euro (ok. 106 mln zł) kary. Decyzja jest prawomocna, a Apple'owi, przynajmniej oficjalnie, nie przysługuje możliwość odwołania. Producent musi ponadto opublikować informację prasową, w której publicznie przyzna się do negatywnej praktyki i zadeklaruje poprawę, w przyszłości zaś – czytelnie informować o działaniu aktualizacji.

Apple jeszcze nie skomentował wyroku. – Naszym celem zawsze było tworzenie bezpiecznych produktów docenianych przez klientów, a tworzenie iPhone'ów tak długowiecznych, jak to możliwe, jest ważną częścią tego procesu – powiedział tylko rzecznik firmy w rozmowie z france24.

To nie pierwszy raz, gdy Apple obrywa się za praktyki związane ze spowalnianiem procesora. Na przykład w 2018 r. karę na producenta nałożył rząd Włoch. Francuzi okazują się jednak wyjątkowo surowi, patrząc na zasądzoną kwotę. Idąc za przykładem, wspomniani Włosi uszczuplili budżet Apple'a o zaledwie 5 mln euro. Jest różnica, prawda?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)