Apple walczy z trojanem i kolejnymi zagrożeniami

Apple walczy z trojanem i kolejnymi zagrożeniami27.09.2011 14:25

Podczas gdy Apple walczy z wykrytym niedawno koniem trojańskim, już pojawiło się kolejne zagrożenie na Mac OS X.

Przed dwoma dniami informowaliśmy o wirusie na Mac OS X udającym plik PDF. Trojan w przebiegły sposób tworzy na dysku plik PDF, a następnie pobiera backdoora umożliwiającego między innymi wykonywanie zrzutów ekranu czy dostęp z zewnątrz do danych zaatakowanego. Apple dość szybko zareagował na zgłoszenie niebezpiecznego oprogramowania, wydając aktualizację zabezpieczeń dla Snow Leoparda i Liona. Wcześniej firma walczyła z MacDefenderem — programem podszywającym się pod antywirusa dla Mac OS X. Wygląda na to, że to nie koniec zagrożeń dla systemu Apple’a. Pojawiły się bowiem doniesienia o kolejnym trojanie.

Nowy trojan (OSX/flashback.A) wykryty przez firmę Intego podszywa się pod instalatora Flash Playera. Złośliwe oprogramowanie wykorzystuje logo programu Adobe, wykorzystuje też domyślny wygląd instalatora w Mac OS X. Po uruchomieniu wyłącza zabezpieczenia sieciowe, następnie instaluje dodatkowe oprogramowanie, którego zadaniem jest infekcja aplikacji w Mac OS X. Ponadto trojan ma możliwość przesyłania prywatnych informacji zebranych z komputera ofiary na wybrany przez cyberprzestępców adres.

Oczywiście najprostszą metodą obrony jest instalowanie oprogramowania jedynie z zaufanych źródeł. Ostatnie przykłady pokazują jednak, że system firmy Apple jest nie tylko równie podatny na zagrożenia co konkurencyjne rozwiązania, ale — co gorsza — że ich liczba zaczyna wzrastać. Nic dziwnego, że kolejne firmy zajmujące się bezpieczeństwem coraz częściej do swojej oferty wprowadzają także usługi dla platformy Mac OS X.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)