Apple walczy z trojanem i kolejnymi zagrożeniami

Apple walczy z trojanem i kolejnymi zagrożeniami

27.09.2011 14:25

Podczas gdy Apple walczy z wykrytym niedawno koniem trojańskim, już pojawiło się kolejne zagrożenie na Mac OS X.

Przed dwoma dniami informowaliśmy o wirusie na Mac OS X udającym plik PDF. Trojan w przebiegły sposób tworzy na dysku plik PDF, a następnie pobiera backdoora umożliwiającego między innymi wykonywanie zrzutów ekranu czy dostęp z zewnątrz do danych zaatakowanego. Apple dość szybko zareagował na zgłoszenie niebezpiecznego oprogramowania, wydając aktualizację zabezpieczeń dla Snow Leoparda i Liona. Wcześniej firma walczyła z MacDefenderem — programem podszywającym się pod antywirusa dla Mac OS X. Wygląda na to, że to nie koniec zagrożeń dla systemu Apple’a. Pojawiły się bowiem doniesienia o kolejnym trojanie.

Nowy trojan (OSX/flashback.A) wykryty przez firmę Intego podszywa się pod instalatora Flash Playera. Złośliwe oprogramowanie wykorzystuje logo programu Adobe, wykorzystuje też domyślny wygląd instalatora w Mac OS X. Po uruchomieniu wyłącza zabezpieczenia sieciowe, następnie instaluje dodatkowe oprogramowanie, którego zadaniem jest infekcja aplikacji w Mac OS X. Ponadto trojan ma możliwość przesyłania prywatnych informacji zebranych z komputera ofiary na wybrany przez cyberprzestępców adres.

Oczywiście najprostszą metodą obrony jest instalowanie oprogramowania jedynie z zaufanych źródeł. Ostatnie przykłady pokazują jednak, że system firmy Apple jest nie tylko równie podatny na zagrożenia co konkurencyjne rozwiązania, ale — co gorsza — że ich liczba zaczyna wzrastać. Nic dziwnego, że kolejne firmy zajmujące się bezpieczeństwem coraz częściej do swojej oferty wprowadzają także usługi dla platformy Mac OS X.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)