Apple WWDC: iPad to komputer z własnym systemem operacyjnym

Apple WWDC: iPad to komputer z własnym systemem operacyjnym

Apple WWDC: iPad to komputer z własnym systemem operacyjnym
Apple WWDC: iPad to komputer z własnym systemem operacyjnym
03.06.2019 20:15, aktualizacja: 03.06.2019 21:54

Spodziewałam się, że iPad będzie prezentowany jako komputer osobisty pokroju Microsoft Surface, ale nie sądziłam, że dostanie osobny system operacyjny. iPad OS zapowiada się bardzo praktycznie.

iPad OS

iPad OS wygląda jak doskonały system do pracy palcami lub rysikiem. Mnóstwo operacji można wykonać, przeciągając elementy po ekranie. Możliwość pracy na podzielonym ekranie została rozbudowana zgodnie z oczekiwaniami – można korzystać z dwóch instancji tego samego programu, na przykład edytować dwa dokumenty jednocześnie na jednym widoku.

Obraz

W razie problemów z nawigacją można skorzystać z klasycznego Docka. Najlepsze jest jednak kopiowanie i wklejanie. Uszczypnięcie trzema palcami kopiuje, rozsunięcie trzech palców wkleja, a przesunięcie trzech palców cofa wprowadzone zmiany.

Menedżer plików w systemie dla iPadów bardzo przypomina Findera z systemu macOS. Dostał widok kolumnowy plików, możliwość pracy z dyskami sieciowymi (SMB) i takie same akcje. Można nawet podłączyć do iPada pendrive i aparat fotograficzny.

Obraz

Prawie jak desktop

Najważniejszą aplikacją systemu dla iPada jest Safari i tu możemy liczyć na ogromne zmiany. Safari na iPadzie działa tak samo, jak przeglądarka desktopowa, ma nawet menedżera pobierania. W ten sposób Apple chce zagwarantować nam, że każda strona będzie wyglądać idealnie na ekranie iPada.

Obraz

iPad OS jest oczywiście przystosowany do pracy z rysikiem Apple Pencil. Optymalizacja pozwoliła wyciągnąć z niego mniejsze opóźnienia. Już wcześniej Apple Pencil cieszył się doskonałą opinią, ale latencja została zmniejszona z 20 ms do zaledwie 9 ms. Ponadto Apple udostępnił API, które pozwala producentom aplikacji korzystać z systemowych funkcji rysika.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)