Armbian 22.02 można już pobierać. Otrzymał obsługę Raspberry Pi i UEFI

Armbian 22.02 można już pobierać. Otrzymał obsługę Raspberry Pi i UEFI

Armbian
Armbian
Karolina Kowasz
01.03.2022 19:42, aktualizacja: 02.03.2022 07:23

System operacyjny Armbian został zaktualizowany do wersji 22.02. To wydanie jest pierwszym, które zawiera obsługę UEFI, zarówno dla arm64, jak i x86. Deweloperzy udostępnili także wersje na komputery stacjonarne.

Zgodnie z informacjami twórców Armbiana, w projekcie pojawiły się ważne zmiany, nie tylko techniczne, ale i mające wpływ na przyszłość samego systemu. Najważniejszą zmianą niewątpliwie jest jednak wsparcie UEFI, które opiera się na działaniu oprogramowania układowego UEFI dostarczonego przez dostawcę sprzętu, zamiast DTB.

Wydanie 22.02

Twórcy przekazali, że nowe wydanie oznacza zmianę w dotychczasowej polityce wobec Raspberry Pi. Deweloperzy zadecydowali o dostarczaniu 64-bitowych kompilacji przy wykorzystaniu jąder RPi Foundation w wersjach 5.15.y i 5.16.y. Nie stworzyli własnego bootloadera ani oprogramowania, a także korzystają z narzędzia flash-kernel Debiana. Podkreślają jednak, że wszystko to może się zmienić w przyszłych wydaniach, zależnie od możliwości oraz przeprowadzonych badań.

W nowym Armbianie miały zostać poprawione również setki błędów związanych z samym jądrem. Twórcy przekazali także, że nadchodzące obrazy Ubuntu 22.04 LTS są gotowe, a użytkownicy już teraz otrzymają framework, który pozwoli użytkownikom na rozbudowę systemu.

Przyszłość Armbiana

Deweloperzy zaznaczyli, że w przyszłości konieczne będzie utworzenie odpowiedniego podmiotu prawnego. Jeszcze w październiku ogłosili, że Armbian potrzebuje pomocy ze strony społeczności. Teraz twórcy przypominają, iż nadal poszukiwane są osoby, które gotowe będą wnieść swój czas, energię i inne zasoby do projektu.

Nową wersję Armbiana można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)