Atak Chin na zachodnie instytucje. Microsoft podejrzewa wywiad

Atak Chin na zachodnie instytucje. Microsoft podejrzewa wywiad

Flaga Chin
Flaga Chin
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KLT
13.07.2023 13:37, aktualizacja: 14.07.2023 17:05

Chińscy hakerzy dokonali ataku na skrzynki pocztowe administracji USA. Microsoft twierdzi, że był to dokładnie przemyślany i precyzyjnie wymierzony atak na konkretne konta. Firma podejrzewa, że mogły za to odpowiadać służby wywiadowcze.

Cyberprzestępcy mieli dokładnie wybrać cele swoich działań. O całym zajściu poinformował Microsoft, który wyciągnął poważne wnioski. "Wyrafinowanie ataku i jego ukierunkowany charakter sugerują, że hakerzy albo należą do pekińskiej służby wywiadowczej, albo dla niej pracowali" - napisał we wtorek wieczorem na blogu Charlie Bell, wiceprezes Microsoftu.

Jego zdaniem atakujący koncentrowali się na uzyskaniu "dostępu do systemów poczty elektronicznej w celu gromadzenia danych wywiadowczych". Atak był zrealizowany na dużą skalę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Microsoft ocenia, że hakerzy dotarli w sumie do zasobów 25 instytucji z USA i Europy Zachodniej, choć nie podaje, które konkretnie instytucje zostały zaatakowane ani też ile kont mogło zostać naruszonych. Wiadomo jednak, że grupa uzyskała po raz pierwszy dostęp do skrzynek w połowie maja, podczas gdy Microsoft został powiadomiony o naruszeniach 16 czerwca.

Luka, która umożliwiła atak, najprawdopodobniej znajdowała się w zabezpieczeniach chmury Microsoftu - poinformował "New York Times". Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adam Hodge powiedział w środę, że włamanie do zabezpieczeń chmury Microsoftu objęło "systemy jawne" i zapewnił, że od dostawców zamówień publicznych dla rządu USA wymaga się spełnienia "wysokich kryteriów bezpieczeństwa".

Agencja Reutersa zwróciła się z prośbą o komentarz do ambasady Chin. Ambasada nie odpowiedziała. Pekin rutynowo zaprzecza oskarżeniom o wsparciu państwa dla ataków hakerskich.

Chiny prowadzą jedną z najbardziej agresywnych - i najskuteczniejszych - operacji hakerskich na świecie - skonkludował portal NYT.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)