Auto Katalog SAMAR to ambitny projekt z szansą na międzynarodowy sukces

Auto Katalog SAMAR to ambitny projekt z szansą na międzynarodowy sukces

Auto Katalog SAMAR to ambitny projekt z szansą na międzynarodowy sukces
19.11.2018 15:37, aktualizacja: 19.11.2018 19:52

Chętnie śledzimy polskie projekty w Internecie i mocno im kibicujemy. Bez znaczenia, czy jest to oryginalny blog, czy też przedsięwzięcie na szeroką skalę. W tym przypadku mamy do czynienia bez wątpienia z dużym projektem, który w Polsce nie ma konkurencji, a i poza granicami naszego kraju trudno znaleźć alternatywę tworzoną z takim rozmachem. Mowa o Auto Katalog SAMAR.

Katalogi samochodów są znane od dawna, również z czasów papierowych encyklopedii, kolekcjonowanych przez miłośników motoryzacji. Niestety problem z tego typu nośnikami jest prosty – szybko tracą na aktualności. W dzisiejszych czasach, gdy modele zmieniają się z tygodnia na tydzień, do ofert wchodzą nowe wersje, inne są wycofywane itp. musielibyśmy mniej więcej co miesiąc kupować nowy katalog. Na szczęście w dobie internetu, producenci sami dbają o aktualną ofertę i na stronach większości marek znajdziemy świeże cenniki, konfiguratory i opisy modeli. Problem jednak w tym, że szukając konkretnego auta można się zgubić, przegapić coś ciekawego, zaś porównanie poszczególnych ofert jest mało komfortowe. I tu pojawia się Auto Katalog SAMAR.

Auto Katalog SAMAR – co to takiego?

Jest to dynamicznie rozwijany i wyposażony w wiele interesujących funkcjonalności katalog nowych aut, dostępny zarówno z poziomu przeglądarki, jak również w formie aplikacji na smartfony działające w oparciu o system operacyjny Google Android lub Apple iOS. Projekt jest nadal rozwijany i wymaga wielu poprawek oraz usprawnień, ale już teraz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wykonał kawał wspaniałej roboty tworząc możliwość porównania aut na niespotykanym dotąd poziomie. Przed programistami, redaktorami, fotografami i całym sztabem ludzi pracujących nad projektem jeszcze bardzo dużo pracy, ale efekty możecie zobaczyć już dziś.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Auto Katalog SAMAR to narzędzie skierowane przede wszystkim do tych, którzy poszukują samochodu lub chcą wyposażyć swoją firmę w całą flotę aut. Katalog zawiera bazę danych technicznych oraz wyposażenia nowych aut sprzedawanych na polskim rynku przez autoryzowanych dealerów. Mowa o 43 markach, blisko 400 modelach dostępnych w blisko 8000 wersji. Do tego ponad 200 000 zdjęć, choć prawdę mówiąc, dane te na dzień dzisiejszy mogą być nieaktualne, bowiem projekt rozwija się z dnia na dzień. Co ciekawe, twórcy teoretycznie nie muszą się spieszyć, bowiem… nie mają konkurencji.

Alternatywy dla Auto Katalog SAMAR? Praktycznie brak…

Prostych katalogów aut w sieci znajdziemy kilka. Jeśli zechcemy porównać auta, propozycji będzie jeszcze mniej, a jeśli pod uwagę weźmiemy autorskie zdjęcia, na placu boju pozostanie tylko Auto Katalog SAMAR.

Co ciekawe, chęć czynnego udziału w tworzeniu katalogu wyrażają sami producenci, którym zależy na jak najlepszej prezentacji ich aut, dzięki czemu sami dostarczają dane, użyczają auta do zdjęć itp. A to bardzo ważne, gdyż im więcej informacji na temat konkretnego modelu, tym lepiej zarówno dla producenta, jak również dla potencjalnego klienta – prywatnego, jak i flotowego. Możemy zatem porównać wygląd aut zarówno korzystając z fotosuwaka, czy też widoku 360 połączonego z efektem widmo. Co prawda sam widok 360 nie jest niczym nowatorskim – możemy go znaleźć w wielu standardowych konfiguratorach – ale tzw. efekt widmo może okazać się niezwykle cennym i atrakcyjnym narzędziem, które pozwoli bezpośrednio porównać dwa pojazdy, różnice w linii nadwozia, wielkości etc.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Jak zauważa Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR: „To co warto podkreślić, to na pewno fakt, iż z Katalogu zaczynają korzystać duzi klienci flotowi. Dla nich, możliwość szybkiego przeglądu ofert, przygotowywania porównań, to duża oszczędność czasu, możliwość uniknięcia błędów w procesie przygotowywania materiałów przetargowych, weryfikacji, czy zdefiniowane parametry nie ograniczają dostępnej oferty tylko do jednego auta.”

Co nieco dla przedsiębiorców…

Mało tego, w Auto Katalog SAMAR dodatkową korzyścią będzie poszerzenie zakresu funkcjonalności o możliwość obliczania wartości rezydualnych dla zdefiniowanych przez siebie parametrów oraz porównanie wartości TCO (całkowity koszt posiadania) i TCM (całkowity koszt użytkowania). „Nad tą funkcjonalnością pracujemy wspólnie z naszym partnerem biznesowym, firmą Info-Ekspert. Dzięki temu już dziś klienci indywidualni mogą sprawdzić, ile potencjalnie straci na wartości ich auto po 5 latach użytkowania, przy założonym przebiegu 15 tys. kilometrów rocznie. Dane te pokazują się w porównywarce. Beda również niedługo dostępne w prezentacji konfiguracji.” – zapewnia Wojciech Drzewiecki.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Oczywiście Auto Katalog SAMAR to przede wszystkim ciekawe narzędzie zarówno dla tych, którzy szukają auta dla siebie, jak również dla tych, którzy po prostu chcą sprawdzić co nowego oferują poszczególni producenci. Znajdziemy tu między innymi konfigurator oparty na logice producenta, odwzorowujący zależności i wykluczenia występujące pomiędzy elementami wyposażenia. Na uwagę zasługuje też wspomniana już ogromna galeria multimediów tj. zdjęć, prezentacji, tekstów itp. Lwia większość jest autorstwa IBRM SAMAR.

… i dla fanów motoryzacji

Wspominaliśmy już, że Auto Katalog SAMAR jest dostępny na platformy mobilne Android oraz iOS. Poza tym narzędzie jest przeznaczone nie tylko dla tych, którzy planują zakup auta oraz firm przeglądających oferty producentów, ale także dla fanów motoryzacji, którzy chcą po prostu w jednym miejscu pooglądać samochody różnych producentów, porównać je itp. Aplikacja działa na takiej samej zasadzie, jak wersja przeglądarkowa, posiada praktycznie te same funkcje, zaś jakość zdjęć, płynność działania itp. jest bez zarzutu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Alternatywy? Wybór jest skromny…

Jedną z alternatyw dla Auto Katalog SAMAR jest aplikacja Auto Catalog & Compare. Z jednej strony wydaje się bardzo rozbudowana i zawiera bogatszą bazę aut, ale z drugiej strony nie znajdziemy tu zdjęć, porównań a’la fotosuwak itp. Jest bardzo skromna wizualnie i przeznaczona głównie dla tych, którzy chcą porównać tylko i wyłącznie dane techniczne pojazdów.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Zdaniem twórców baza zawiera ponad 200 modeli oraz 2300 modeli zarówno nowych, jak również poprzednich generacji. To świetny sposób na to, aby porównać pod względem danych technicznych na przykład nowego Forda Focusa z jego poprzednią generacją. Jeśli chodzi o dane techniczne, obejmują one ponad 60 parametrów, od pojemności silnika, moc, przez pojemność zbiornika paliwa i bagażnika.

Kolejną propozycją, skierowaną przede wszystkim do tych, którzy chcą oglądać zdjęcia aut, jest mobilna wersja witryny NetCarShow.com. W ogromnej bazie znajdziemy auta zarówno najnowsze, tuż po swojej premierze rynkowej, jak również modele klasyczne, egzotyczne, prototypowe etc. Poza tym każde auto, które znajdziemy w bazie aplikacji, posiada bibliotekę niemal wszystkich zdjęć prasowych, które zostały oficjalnie opublikowane przez producenta.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W sieci znajdziemy jeszcze kilka tego typu aplikacji, ale według opinii użytkowników, baza danych zawiera błędy, braki, jest nieaktualna lub źle zorganizowana. Wybór jest spory, ale godnych uwagi pozycji jest bardzo niewiele.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)