Automat Google do szukania pracy oskarżany w Europie o nieuczciwą konkurencję

Automat Google do szukania pracy oskarżany w Europie o nieuczciwą konkurencję

Automat Google do szukania pracy oskarżany w Europie o nieuczciwą konkurencję
Bolesław Breczko
13.08.2019 19:12

Google for Jobs, to usługa, która wyświetla oferty pracy, gdy ktoś wpiszę w wyszukiwarkę np. frazę "praca Warszawa". Usługa ta została określona przez konkurencje serwisy do wyszukiwania ofert jako nieuczciwa.

23 europejskie strony internetowe z ofertami pracy wystosowały list do europejskiej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager - informuje Reuters. W liście skarżą się na Google, że ten wykorzystując dominującą pozycję na rynku, odbiera im wejścia na ich stronach w rezultacie prowadząc do zmniejszenia przychodów.

Oferty pracy wyświetlane przez Google for Jobs pokazują się nad innymi wynikami wyszukiwania, co faktycznie może mieć wpływ na zmniejszenie liczby wejść na pozostałe strony. Europejskie firmy oczekują od komisarz Vestager wszczęcia dochodzenia, czy internetowy gigant nie nadużywa pozycji lidera.

Autorzy listu apelują też, o zakazanie Google'owi oferowania usługi Google for Jobs na czas prowadzonego dochodzenia.

Nie byłby to pierwszy przypadek uznania Google przez UE za nadużywającego pozycji lidera. W kwietniu gigant został ukarany kwotą 1,5 miliarda euro za nadużywanie pozycji monopolisty na rynku reklamy internetowej.

Rok wcześniej, w 2018, Google został ukarany grzywną 2,4 mld euro za wyświetlanie wyników z Google Shopping w pierwszej kolejności w wynikach wyszukiwania. A jeszcze wcześniej, w 2017, internetowy gigant otrzymał najwyższą karę 4,3 mld euro za zmuszanie producentów smartfonów do instalowania na nich przeglądarki Chrome i wyszukiwarki Google.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)