Awarie i dodatkowe opłaty – nowe opaski płatnicze na Open'erze całkowicie zawiodły

Awarie i dodatkowe opłaty – nowe opaski płatnicze na Open'erze całkowicie zawiodły11.07.2016 12:50
Awarie i dodatkowe opłaty – nowe opaski płatnicze na Open'erze całkowicie zawiodły

Imprezy masowe są świetną okazją dla promocji nowych urządzeń i usług – w zamkniętych warunkach można je nie tylko przetestować, ale także zapewnić sobie kampanię reklamową o relatywnie dużym zasięgu. Nie zawsze jednak są to eksperymenty udane, o czym przekonali się uczestnicy tegorocznej odsłony Open'er Festival.

Dotąd płatności na Open'erze można było realizować za pomocą kart płatniczych lub przedpłaconych bonów. To drugie rozwiązanie wydaje się dość archaiczne, zwłaszcza że nie brakuje firm, które chętnie zastąpiłyby je czymś bardziej smart. W tym roku organizatorzy mocno zrewidowali swoją politykę – obok płatności kartami, przygotowano dla uczestników opaskę z modułem NFC.

W tym roku wkraczamy w nowy wymiar płatności elektronicznych na Open’erze. Na terenie festiwalu będziecie mogli płacić Waszymi kartami płatniczymi lub telefonami w technologii zbliżeniowej lub – jako pierwszy festiwal w Polsce – specjalnie przygotowaną opaską płatniczą w technologii MasterCard.

Pierwsze wzmianki o planach produkcji i popularyzacji opasek płatniczych przez MasterCard pochodzą jeszcze sprzed dwóch lat. Można się było spodziewać, że przez ten czas firma miała wiele okazji, by przetestować ich niezawodność i funkcjonalność. Zwłaszcza że w tym roku w Gdyni bawiło się około 100 tys. osób – nietrudno wyobrazić skalę problemu, gdyby okazało się system najzwyczajniej nie działa.

Wątpliwości można było nabrać, nawet jeśli zachowałby on całkowitą sprawność. Na swoim blogu pisze o nich rynkolog Jacek Kotarbiński. Przytaczane są tam warunki korzystania z nowej metody płatności: aby je rozpocząć, trzeba zasilić konto opaski kwotą w wysokości min. 30 zł, które jednak można w pełni wykorzystać na Open'erze. Organizatorzy festiwalu promowali jednak intensywnie możliwość rejestrowania opasek, co ma pozwalać na korzystanie z nich przez kolejne dwa lata w każdym punkcie obsługującym płatności zbliżeniowe.

Abstrahujmy od oczywistego apetytu producenta opasek, którym wcale nie jest zresztą Mastercard, a mniej rozpoznawalny podwykonawca, na dane osobowe. Ważniejsze, że otrzymanie opaski wiązało się akceptacją regulaminu, który stanowił, że za wspomniane korzystanie z urządzenia po festiwalu trzeba będzie płacić 1 zł miesięcznie. Ponadto naliczane są dodatkowe opłaty – 15 zł prowizji za wypłatę środków z bankomatu, 5 zł za sprawdzenie stanu konta, 30 zł za zaprzestanie korzystania z usługi.

A to nie koniec zabawy. Już pierwszego dnia imprezy okazało się bowiem, że warunki korzystania ze smartopaski niewiele mogą mieć wspólnego szybkością i łatwością, czyli powodami, dla których zdecydowano się na rezygnację z bonów. Wówczas bowiem nastąpiła awaria systemu – uczestnicy festiwalu utracili dostęp do przedpłaconych środków, a pieniądze zaczęły masowo znikać. Z licznymi skargami można zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku, gdzie organizatorzy opublikowali przeprosiny.

350179714562353089

Tamże znalazła się sugestie, by w razie problemów technicznych kontaktować się z operatorem opasek, firmą Cardportal. Niestety telefony od zakłopotanych uczestników imprezy, którzy wciąż nie odzyskali swoich pieniędzy, nie były w ogóle odbierane. A można zakładać, że będzie ich coraz więcej, gdy właściciele opasek zorientują się w dodatkowych opłatach przewidywanych przez regulamin.

Cała sprawa jest wielką wizerunkową porażką – o ile awaria należy do wydarzeń losowych, to ryzyko jej wystąpienia w nowym systemie było duże i oczywiste. Nie przewidziano jednak alternatywy. Jak wynika z wypowiedzi uczestników, awaria spowodowała wiele problemów organizacyjnych, zaś dodatkowe opłaty sprawią z pewnością, że nowy wymiar płatności elektronicznych nie zostanie zapamiętany przez nich szczególnie ciepło.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)