Battle for Wesnoth wchodzi w nową erę: mnóstwo ulepszeń kultowej strategii

Battle for Wesnoth wchodzi w nową erę: mnóstwo ulepszeń kultowej strategii

Battle for Wesnoth wchodzi w nową erę: mnóstwo ulepszeń kultowej strategii
02.05.2018 10:47, aktualizacja: 02.05.2018 13:19

Battle for Wesnoth to wcale nie opensource’owa turowa grastrategiczna. To choroba wirusowa, która zakażonych potrafi nabardzo długie godziny uwięzić przy komputerze – mruczą wówczastylko pod nosem „jeszcze jedna tura”, przesuwając poheksagonalnej planszy jednostki rycerzy, szkieletorów, elfów iinnych fantastycznych stworzeń. Dzisiaj, po ponad trzech latach pracspołeczności, dostajemy kolejne wydanie Battle for Wesnoth, którezapowiada się na jeszcze bardziej wciągające. Wersja 1.14 to nowakampania dla jednego gracza, ulepszenia trybu multiplayer, odświeżonysilnik grafiki, nowe animacje – i sporo innych atrakcji.

Wydanie 1.14 stawia podwaliny pod przyszłość gry: przepisanosilnik Battle for Wesnoth, porzucając starodawną bibliotekę SDL1.2. Zamiast niej dostajemy SDL 2.0, dzięki czemu znikają problemyz wyświetlaczami wysokiej rozdzielczości, konfiguracjamiwielomonitorowymi i rozmaitymi problemami z obsługą myszki namacOS-ie.

Battle for Wesnoth 1.14 zainstalowane prosto z flatpaka
Battle for Wesnoth 1.14 zainstalowane prosto z flatpaka

Poprawiono też wyraźnie interfejs użytkownika, który wyglądateraz przepięknie w rozdzielczościach 4K. Dodano nowe fonty,uproszczono widok okien dialogowych, przerobiono ekrany konfiguracjii lobby trybu multiplayer. Wszystko to sprawia, że gra nie tylkowygląda nowocześniej, ale i jest wygodniejsza w obsłudze.

W trakcie samej gry zauważymy wiele nowych animacji dla jednosteknaszej armii, czyniących pole bitwy bardziej dynamicznym. Zadbanotakże o nowe portrety dla tych jednostek, które do tej pory miałyje na takim sobie graficznie poziomie. Utworzono też wiel nowychtypów terenów, stworzono też nowe animacje dla wody i lawy, atakże nowe animacje dla wiosek nocną porą. Słychać też, żewprowadzono do gry nowe dźwięki, zarówno dla jednostek jak ielementów interfejsu.

Gra pozwala teraz na spersonalizowanie kolorów kulek ruchu/ataku,co pomoże graczom z daltonizmem, automatycznie pauzuje odgrywaniedźwięku gdy gracz przełączy się do innej aplikacji i oferujedostęp do okna dialogowego ze szczegółowymi informacjami osystemie. Zrobiono też porządek z zapisywaniem stanów gier naWindowsie – teraz są zapisywane do folderu Dokumenty.

Po zainstalowaniu Battle for Wesnoth zobaczymy zupełnie nowąkampanię Secrets of the Ancients, w której poprowadzimy młodączarownicę Ardonnę ku przekształceniu się w nieśmiertelnegolicza (nekromancja jest w Wesnoth zakazana, więc przeciwko nam stanąwszystkie inne frakcje). Sporo poprawek też w wielu innychkampaniach. Twórcy gry polecają wrócić do Pod palącymi słońcami,gdzie całkowicie przerobiono frakcję pustynnych elfów – widać,że artyści włożyli w to wiele serca.

Nowa kampania Secrets of the Ancients
Nowa kampania Secrets of the Ancients

Ciekawą zmianą w oknie wyboru kampanii jest możliwość ichchronologicznego posortowania – tak, że możemy teraz grać w niewedług historii świata Irdya, w którym wszystko to się dzieje.Dodano też włącznik trybu deterministycznego, który zapisujeziarno losowości w stanie gry. W ten sposób nie będzie możnaoszukiwać samego siebie, wielokrotnie próbując tej samej akcji wnadziei, że w końcu fortuna się do nas uśmiechnie.

Wspomnijmy też o trybie multiplayer: tu pojawiły się klikalnelinki do czatów, prywatne rozmowy w kartach, wygodniejszy widokopisu fakcji, łatwiejsze filtrowanie gier i graczy, możliwośćzasygnalizowania poddania gry, oraz szybsze tworzenie gier nadomyślnych ustawieniach map. Jeśli zaś chodzi o mapy, dodanodziewięć nowych, łącznie Battle for Wesnoth ma ich teraz 55.

Map i kampanii będzie teraz jeszcze więcej. Nowa wersja Battlefor Wesnoth przynosi uproszczenie licencjonowania (można terazstosować licencje Creative Commons), ulepszono silniki skryptowe igenerator map, dano autorom większą kontrolę nad sztucznąinteligencją gry.

Na koniec słów kilka o dystrybucji nowej wersji. Wersję naWindowsa znajdziecie oczywiście w naszej bazie oprogramowania.Battle for Wesnoth pojawiło się też w sklepieSteam, oczywiście za darmo, na wszystkie wspierane platformy.Użytkownicy Linuksa nie muszą zaś czekać, aż opiekunowiedystrybucji ogarną się z aktualizacją. Flatpak faktycznie wyrastana standard niezależnej dystrybucji oprogramowania – jeśli maciego w systemie, możecie Battle for Wesnoth 1.14 zainstalować „jednymkliknięciem”. Miłej zabawy!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)