BBC: raport o IQ użytkowników przeglądarek to mistyfikacja

03.08.2011 15:33

Kilka dni temu w Internecie zawrzało za sprawą kontrowersyjnego raportu, z którego wynikało, że iloraz inteligencji użytkowników Internet Explorera jest niższy, niż miłośników innych przeglądarek. Jednak według BBC jest to jedynie dobrze przygotowana mistyfikacja.

Wiele agencji informacyjnych podało informacje o opublikowanym przez kanadyjską firmę ApTiquant badaniu, którego wyniki wyraźnie stawiały zdolności kognitywne użytkowników przeglądarki Microsoftu najniżej. Autentyczność raportu została podważona przez Internautów, którzy zauważyli, że strona autorów raportu istnieje zaledwie od miesiąca. Ponadto, jak się później okazało, umieszczone na niej zdjęcia pracowników firmy pochodzą ze strony firmy badawczej Central Test, zarejestrowanej w Paryżu. Według BBC Francuzi byli świadomi faktu, że zdjęcia pracowników Central Test były pobrane z ich serwerów, ale nie wiedzieli o istnieniu ApTiquant.

Na razie nie wiadomo kto stoi za oszustwem, ale nabrać się dały nawet największe serwisy informacyjne z całego świata, jak CNN, Forbes, Telegraph i sam BBC. Badanie rzekomo wykonane na próbce 100 tysięcy internautów, którzy wzięli udział w teście inteligencji, było bardzo dobrze przygotowane i „poparte” wyglądającymi na autentyczne danymi.

Trzeba przyznać, że autorom sfabrykowanego raportu udało się wywołać spore zamieszanie, zwłaszcza że liczby dotyczące IQ użytkowników IE były bardzo niskie. Według profesora Davida Spiegelhaltera z Wydziału Statystyki Uniwersytetu Cambridge, te liczby były niewiarygodnie niskie i obrażały użytkowników IE. Z kolei Graham Cluey, konsultant do spraw bezpieczeństwa w firmie Sophos, uważa, że stworzenie takiej strony i materiałów jest bardzo proste i każdy phisher wie jak łatwo jest skopiować czyjąś stronę i grafiki. Szczęśliwie plik PDF z pełnym raportem, który został pobrany prawdopodobnie kilka milionów razy, nie zawierał szkodliwego kodu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)