Będzie obsługa WebM w Firefoksie 4

Będzie obsługa WebM w Firefoksie 4

10.06.2010 11:32

Fundacja Mozilla chce wprowadzić obsługę otwartego formatu WebM w Firefoksie 4. Umożliwi to oglądanie materiałów wideo w lepszej rozdzielczości w Internecie.

Jak poinformował Robert O’Callahan na swoim blogu, Mozilla planuje wprowadzenie pełnej obsługi WebM w kolejnym dużym wydaniu swojej przeglądarki. Jednak pierwsze jego elementy pojawiły się już w nocnych wydaniach Firefoksa. Dostępne są w wersjach programu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Zdaniem O’Callahana głównym problemem było upewnienie się, że nowa licencja WebM jest zgodna z GPL, na mocy której rozpowszechniany jest Firefox. Problem ten został pozytywnie rozstrzygnięty, co oznacza, że Mozilla może bez przeszkód wprowadzać nowy projekt do swojej przeglądarki.

WebM to nowy format zaprezentowany przez firmę Google podczas tegorocznej konferencji I/O. Standard zawiera między innymi kodek wideo VP8, który oferuje znacznie lepszą jakość od kodeka Theora i jest porównywalny z H.264. WebM będzie umożliwiać odtwarzanie wideo wysokiej jakości na użytek HTML5. Format rozwijany jest na zasadzie wolnej licencji, co oznacza, że deweloperzy mogą bez przeszkód wprowadzać go do swoich aplikacji. Już teraz standard wspierają takie firmy jak NVIDIA, Skype, Qualcomm, Opera Software czy fundacja Mozilla. Również w serwisie YouTube wprowadzono możliwość oglądania wideo w standardzie WebM beta. Format został częściowo wprowadzony do przeglądarki Chrome, a przed tygodniem Google zmienił jego licencję na BSD.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)