Białorusini do końca roku będą mieli własny system płatności elektronicznej

Białorusini do końca roku będą mieli własny system płatności elektronicznej

Białorusini do końca roku będą mieli własny system płatności elektronicznej
02.10.2015 13:33, aktualizacja: 13.10.2015 10:13

W ciągu ostatnich miesięcy największe branżowe korporacje, jak Samsung prezentowały swoje systemy płatności wykorzystujące urządzenia mobilne czy nawet telewizory. W Polsce w siłę (choć biorąc pod uwagę liczbę dostępnych punktów handlowych należałoby zaznaczyć, że w bólach) rośnie system BLIK. Tymczasem na finiszu są prace nad analogicznym rozwiązaniem na Białorusi.

Dla serwisu digital.report wypowiedzi udzielił Wladimir Aniszczenko – zastępca Dyrektora Generalnego ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego na Białorusi. Ogłosił on, że za naszą wschodnią granicą wkrótce dostępna będzie możliwość korzystania z systemu płatności, który z powodzeniem konkurować będzie z… Apple Pay.

350143504598722497

Według jego zapewnień, jeszcze w tym roku Białorusini będą mogli wykorzystać system płatności oparty na aplikacji mobilnej obsługującej największe działające tam banki. Wykorzystywać będą mogły ją zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Zgodnie z restrykcyjnym białoruskim prawem w zakresie ochrony danych osobowych, do rozpoczęcia korzystania z programu, którego nazwa nie została dotąd udostępniona, konieczne będzie posiadanie podpisu cyfrowego.

Po weryfikacji tożsamości obywatela zostanie mu wydany moduł zawierający dane weryfikacyjne z podpisem, który będzie mógł służyć do udowadnianiu swojej tożsamości zarówno podczas wizyt w sklepie, jak i za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety Aniszczenko nie zdecydował się opublikować szczegółów na temat modułu ani informacji dotyczących technicznego aspektu realizowania transakcji.

Największą zaletą systemu ma być multiplatformowść – aplikacja ma zostać udostępniona dla wszystkich wiodących systemów operacyjnych, łącznie z iOS-em. Trudno jednak nie studzić entuzjazmu Aniszczenki: to raczej mało prawdopodobne, że Apple zgodzi się na dostępność w swoim sklepie oprogramowania, którego twórcy otwarcie deklarują chęć konkurowania z Apple Pay, co w białoruskich realiach gospodarki sterowanej centralnie nie musi być szczególnie skomplikowane.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)